Τσάμπιονς Λιγκ: Έβαλε… φωτιά στον όμιλο η Ατλέτικο

2/10/2014 00:13
Με γκολ του Τουράν στο 74’, η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 την Γιουβέντους στο «Βιθέντε Καλντερόν» και σε συνδυασμό με την ήττα του Ολυμπιακού στη Σουηδία, όλες οι ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς στον όμιλο!

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Ατλέτικο, η οποία επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους σε ένα κλειστό παιχνίδι, όπου οι Ιταλοί είχαν υψηλά ποσοστά κατοχής, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φύγουν με βαθμό από τη Μαδρίτη.

Το παιχνίδι δεν είχε αρκετές μεγάλες ευκαιρίες, με την Ατλέτικο να απειλεί στο πρώτο ημίχρονο μόλις με ένα σουτ του Μάντζουκιτς στο 25’ που έδιωξε ο Μπουφόν ενώ η Γιουβέντους απάντησε στο 33’ με σουτ του Βιντάλ, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη, η Ατλέτικο κατάφερε να βρει τη λύση για να διασπάσει την άμυνα των «μπιανκονέρι», με τον Μάντζουκιτς να τραβάει πάνω του την άμυνα και τον Τουράν να διαμορφώνει στο 74’ το τελικό 1-0.