Euro 2016: Στους «16» το Βέλγιο, αποκλεισμός για Σουηδούς

22/6/2016 23:55
Με γκολάρα του Ναϊνγκολάν, το Βέλγιο κέρδισε με 1-0 την Σουηδία και προκρίθηκε ως δεύτερη στους «16», εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία. Αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση οι Σουηδοί

Την πρόκριση στους «16» του Euro «σφράγισε» το Βέλγιο. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν με 1-0 την Σουηδία και τερμάτισαν στην 2η θέση του ομίλου, υστερώντας στην ισοβαθμία με τους Ιταλούς.

Η Σουηδία χρειάζονταν μόνο νίκη για την πρόκριση και στο 5ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί, με τον Κουρτουά να σταματά σωτήρια το σουτ του Μπέργκ από το ύψος του πέναλτι. Η πρώτη καλή στιγμή για το Βέλγιο ήρθε στο 25’ με τον Ίσακσον να αποκρούει το σουτ του Ντε Μπρούιν.

Ο Σουηδός γκολκίπερ βρέθηκε σε μεγάλη ημέρα, αφού στο 45’ σταμάτησε την κεφαλιά του Μουνιέ, ενώ στην επανάληψη πραγματοποίησε μεγάλε επεμβάσεις σε προσπάθειες των Ντε Μπρούιν (63’), Λουκάκου (73’) και Μέρτενς (80’).

Στον αντίποδα, ο Κουρτουά χρειάστηκε να επέμβει σε απευθείας φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς (75’), ενώ στο 83’ ο Αζάρ σταμάτησε στη γραμμή την κεφαλιά του Γκράνγκβιστ. Η Σουηδία δεν κατάφερε να σκοράρει και στο επόμενο λεπτό το Βέλγιο πήρε το προβάδισμα με τρομερό σουτ του Ναϊνγκολάν έξω από την περιοχή.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι Βέλγοι «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «16», αφήνοντας τους Σουηδούς εκτός συνέχειας.