Σέριε Α: «Άλωσε» το «Ολίμπικο» η Γιουβέντους

27/8/2016 22:00
Με τον Κεντίρα να σκοράρει ξανά, η Γιουβέντους πέρασε με 1-0 από την έδρα της Λάτσιο και έκανε το 2x2 στο πρωτάθλημα.

Η Γιουβέντους έφυγε με νίκη (1-0) από την έδρα της Λάτσιο και συνέχισε την παράδοση που την θέλει να μην χάνει στο «Ολίμπικο» από τους «λατσιάλι» σε αγώνα πρωταθλήματος από το 2003.

Χωρίς μεγάλες φάσεις το πρώτο ημίχρονο όπου για πρώτη φορά στην Ιταλία είδαμε time-out προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες. Ο Ντιμπάλα προσπάθησε να απειλήσει στο 9’ με κεφαλιά, ενώ στο 34’ ο Μαρκέτι χρειάστηκε να επέμβει σε σουτ του Ασαμόα, κρατώντας το 0-0.

Στο 57’ ο Ντιμπάλα είχε σημαντική στιγμή με σουτ για να χριστεί σκόρερ, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Στο 65’ το επικίνδυνο γύρισμα του Ιμόμπιλε δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κεντίρα έδωσε το προβάδισμα στην Γιουβέντους. Μετά από πάσα του Ντιμπάλα, ο Γερμανός κατέβασε ωραία τη μπάλα, γύρισε το σώμα του και με ωραίο τελείωμα «έγραψε» το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι πρωταθλητές διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έκαναν το 2x2 μετά τη νίκη της πρεμιέρας απέναντι στην Φιορεντίνα.