Σούπερ Λιγκ: Πράσινο βάφτηκε το ντέρμπι

Σούπερ Λιγκ: Πράσινο βάφτηκε το ντέρμπι



Με γκολάρα του Μπέργκ (15’) ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 1-0 τον αποκαρδιωτικό Ολυμπιακό στην Λεωφόρο, έχοντας ευκαιρίες για νίκη με μεγαλύτερο σκορ. Χωρίς ουσιαστική φάση τελείωσαν το ματς οι «ερυθρόλευκοι»!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λεωφόρου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» ήταν φανερά ανώτεροι και πήραν νίκη μόνο με 1-0, κάτι που οφείλεται στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Καπίνο. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν αρκετά κουρασμένοι και δεν δημιούργησαν ούτε μια αξιόλογη φάση σ’ όλο 90λεπτο, γνωρίζοντας την 4η ήττα τους στα 5 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έλεγχε από το ξεκίνημα τον ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της μεγάλη φάση. Στο 15’ ο Μπέργκ έβγαλε τον Κλωναρίδη σε τετ-α-τετ, ο Καπίνο κατάφερε να αποκρούσει, ωστόσο η μπάλα στρώθηκε στον Σουηδό, ο οποίος με εναέριο βολέ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας… φωτιά στη Λεωφόρο.

Τέσσερα λεπτά μετά το γκολ, ο Παναθηναϊκός έφτασε μια «ανάσα» από το 2-0. Μετά από γύρισμα του Κουλιμπαλί, ο Βιγιαφάνες έκανε την προβολή με τον Καπίνο να διώχνει ασταθώς, όμως στην επαναφορά ο Κλωναρίδης σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Η πρώτη και μοναδική φάση του Ολυμπιακού ήρθε στο 29’, με τον Κουλιμπαλί να διώχνει σε κόρνερ τη σέντρα του Τσόρι για τον Ανσαριφάρντ, που καραδοκούσε στο ύψος του πέναλτι.

Ακολούθησαν δύο εξαιρετικές μακρινές εκτελέσεις φάουλ του Εμποκού (33’, 40’), αναγκάζοντας τον Καπίνο σε εντυπωσιακές αποκρούσεις, ενώ στο 41’ ο Βιγιαφάνες έβγαλε τον Κουλιμπαλί σε θέση βολής, όμως ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα άουτ. Το ημίχρονο τελείωσε τον Παναθηναϊκό να είχε εφτά τελικές (οι 4 στην εστία), έναντι μιας τελικής (και αυτής εκτός στόχου) του Ολυμπιακού.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει, ωστόσο συνέχισε να είχε πρόβλημα στη δημιουργία ευκαιριών. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 57’ με τσίμπημα της μπάλας από τον Μπεργκ που πέρασε άουτ, ενώ στο 69’ ο Σουηδός έβγαλε μόνο του τον Εμποκού, αλλά αυτός αντί να σουτάρει, επέλεξε να δώσει πάσα χωρίς αποτέλεσμα.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρά την είσοδο των Φορτούνη και Ανδρούτσο, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις και στο 74’ ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το 2-0, με τον Καπίνο να αποκρούει το πλασέ του Εμποκού από τη μικρή περιοχή. Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός και στα τελευταία λεπτά κέρδισε μέτρα, χωρίς ωστόσο να απειλεί με αξιώσεις. Η ομάδα του Βούζα προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ από γεμίσματα ή μέσω κάποιας στημένης φάσης, όμως οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί ανασταλτικά και το 1-0 έμεινε ως το φινάλε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Βιγιαφάνιες (77’ Λουντ), Ζέκα, Κουρμπέλης, Εμποκού (86’ Μπουμάλ), Κλωναρίδης (76’ Λέτο), Μπεργκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Β. Βούζας): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς (57’ Ανδρούτσος), Ελιονούσι (81’ Καρντόσο), Ντομίνγκες (63’ Φορτούνης), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.



Ομάδες που αφορά: ΝΤΕΡΜΠΙ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Σχολιασμός

22 σχόλια:

στις 19/03/2017 21:34
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX

στις 19/03/2017 21:35
πολυ δικαιο αποτελεσμα! δεν υπηρχε ολυμπιακος . ουτε τελικη δεν εκανε και αν δεν ηταν ο καπινο το σκορ θα μορουσε να ηταν μεγαλυτερο!

στις 19/03/2017 21:40
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ,ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕ ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ.Ο ΕΜΠΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΠΑΛΑ.

ΟΥΤΕ ΦΑΣΗ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΟΙ ΕΠΙΛΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΒΟΥΖΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ 11ΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ.ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ ΜΑΓΚΕΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΠΙΑ..

ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ.

στις 19/03/2017 21:42
ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΖΕΛΟ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ.

στις 19/03/2017 22:14
νινι γοητρου τι ειναι αυτη νεα παικτρια του σαρβαιβορ ?

στις 19/03/2017 22:16
Ranger kopse tis pipes

στις 19/03/2017 22:58
ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ ΡΕ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕ ΠΟΥ ΧΑΣΑΤΕ, ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΛΙ. ΤΟ 10ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΒΒΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ.

στις 19/03/2017 23:49
Βλεποντας αυτον τον ολυμπιακο η καταντια ειναι του ΠΑΟ και της ΑΕΚ που του το δωσανε το πρωταθλημα... πραγματικα αυτο το εγκλημα που εγινε φετος δεν εχει προηγουμενο τοσο για την ομαδα μου οσο και για το ΠΑΟ ! Αυτος ο γαυρος να το περνει περπατητος και φετος

στις 20/03/2017 01:38
Μια νικη η οποια στους περισσοτερους παναθηναικους μας αφηνει μια γλυκοπικρη γευση...Αυτο τα λεει ολα...

στις 20/03/2017 02:09
ελα τακη καλησπερα.. πονας?? χαχαχα

στις 20/03/2017 03:23
re magkes an dn exane k i aek k o pao apo ola ta xwris dn 8a tane ston gauro to prwta8lima a3ioi tis moiras mas

στις 20/03/2017 07:17
RE MALAKES O GAMIASAS O INTEKE EFUGE O MILIGOGEBITS ALLA AFOU PIRANE TO PROTAULIMA ANTE KAI TOU XRONOU

στις 20/03/2017 12:57
ανυπαρκτος ο ολυμπιακος..δικαιη νικη και θα μπορουσε να ναι 3-0 αν δεν ηταν ο καπινο..με καπινο-ελληνα ξεκινησε στη βασικη εντεκαδα ο οσφπ..1 δηλαδη ελληνα (ο οποιος εγινε ελληνας)

στις 20/03/2017 13:13
μανδαμ ciupi δε μας γαμας τον πουτσο; μωρη λουγκρα ακομα σας πειραζει το 2-0 χαχαχα 2-0 χαχαχα 2-0 χαχαχα γαμιεται ο θρυνος και ο πειραιας GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ . 1-0 ο παο 1-0 η αεκ ......επεται και συνεχεια στο μπουρδελο σας

στις 20/03/2017 17:21
stasoumugdala pou eisai re file,trws poutses apo pantou kai kriftikes axaxaaxaxaxaxaax DEN PATE POUTHENA VLAKES

στις 20/03/2017 18:25
Ο χειροτερος Ολυμπιακος απο εποχες 80 και μετα που εχω δει...Ουτε στα πετρινα χρονια τετοιο χαλι...Οσα απο τα ματς που ειχε πιθανοτητα να γκελαρει (Πανιωνιος,Ατρομητος,Παοκ,Αεκ,Παο) γκελαρε σε ολα...Και εν τουτοις θα σηκωσει κουπα φετος...Φαντασου τι χαλι μαυρο εχουν οι υπολοιπες ομαδες...Ο παλιος καλος βαζελος μια χρονια σαν την φετινη θα επαιρνε το πρωταθλημα με διαφορα 15 βαθμων...Μπαζωσε το Ελληνικο ποδοσφαιρο πεθανε για τα καλα..ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΦΙΝΑΛΙΣΤ CHAMPIONS LEAGUE KAI ΤΡΩΓΑΝΕ ΤΣΟΥΝΕΣ...

στις 20/03/2017 18:34
για το παλικαρακι που εγραψε απο πανω οτι το πηρε περιπατο φετος αυτος ο ανυπαρκτος Ολυμπιακος θα του υπενθυμισω οτι στην αρχη της χρονιας ειχε Μιλιγογεβιτς αξονα και Ιντεγε αυτο εδινε λιγοτερα χιλιομετρα στον Γερμανο και εβγαζε τρεις ασιστ για γκολ ετσι για χαβαλε...Μαθετε μπαλιτσα ρε αμπαλοι αεκτσηδες...Ο Χοντρος την διαλυσε απο περυσι την ομαδα επειδη τον κυνηγανε...Αντε να δουμε τωρα που δεν εχουμε καμια ευρωπαικη σοβαρη ομαδασε αυτο το μπουρδελο ποτε θα ξαναβαλεις δυο ομαδες σε ομιλους στο champions league...Καλα τα καταφερανε οι εξυγιαντες του ποδοσφαιρου Σαββιδης Και Μελισσανιδης...Πλεον και ο ΟΣΦΠ εγινε Αεκ...Μπραβο σας χαχαχαχχααχαχαχα χειροκροτηστε τους εξυγιαντες προεδρους σας τωρα ξεφτερια μου!!!

στις 20/03/2017 20:09
ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΧΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ

στις 20/03/2017 23:40
Το κυνήγι του ΛΑΓΟΥ ποτέ αρχίζει ;;

στις 21/03/2017 01:16
campiaso βγηκες μια μερα μετα να μας πεις οτι φταιει ο Σαββιδης Και ο Μελισσανιδης γιατι δε λες οτι με 50-50 δεν πατε πουθενα;

στις 21/03/2017 01:51
To 50-50 το ειδες εσυ μεγαλε...80-20 ΒΑΖΕΛΟ επαιξε η διαιτησια..Το οτι εμεις δεν το αναφερουμε δεν σημαινει οτι αποδεχομαστε οτι η διαιτησια ηταν 50-50...Απλα εχω συνηθισει να εχω τον βαζελακο και το αεκακι στα ντορτια και στις εξαρες τα τελευταια χρονια και θεωρω καταντια να γραφω οτι εχασα απο διατησια με τους ανυπαρκτους που χανανε ευκαιριες σε κενο τερμα...Απο εκει πρεπει να αντιληφθεις και την διαφορα στην κριτικη αντιλιπτικη ικανοτητα του κοσμου μας με τους υπολοιπους...Τι μπαλιτσα βλεπω εγω τελευταια 20 χρονια και τι βλεπουν οι υπολοιποι...βγαλτε τα γυαλια ηλιου...συννεφιασμενο το τοπιο στο Ελληνικο ποδοσφαιρο καρντασια

στις 21/03/2017 18:32
Τοσα χρονια η διαιτησία ηταν καλή..τις τελευταίες αγωνιστηκές μας τα χάλασε..

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.