Προκριματικά Μουντιάλ: Με Ρονάλντο η Πορτογαλία, 5x5 η Ελβετία

26/3/2017 01:12
Με δύο γκολ του Ρονάλντο, η Πορτογαλία κέρδισε με 3-0 την Ουγγαρία και παρέμεινε σε απόσταση τριών βαθμών από την πρωτοπόρο Ελβετία, που μετράει 5x5 μετά τη νίκη της με 1-0 απέναντι στην Λετονία. Ιστορικός βαθμός για Ανδόρα.

Την 4η σερί νίκη της πήρε η Πορτογαλία, η οποία κέρδισε με 3-0 την Ουγγαρία στη Λισαβόνα και διατηρήθηκε στο -3 από την κορυφή, αφού η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πληρώνει την ήττα από τους Ελβετούς στην πρεμιέρα των προκριματικών.

Το σκορ άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Αντρέ Σίλβα με κοντινό πλασέ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο άσος της Πόρτο έστρωσε με τακουνάκι στον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος με εξαιρετικό σουτ «έγραψε» το 2-0.

Ο ηγέτης των Πορτογάλων χτύπησε ξανά στο 65΄ με εκτέλεση φάουλ και πλέον μετρά 9 γκολ στην προκριματική φάση! Μάλιστα, ο «CR7» έφτασε τα 70 γκολ με το εθνόσημο και έγινε ο 4ος σκόρερ όλων των εποχών με Εθνικές ομάδες στην Ευρώπη, ξεπερνώντας Γκερντ Μίλερ και Ρόμπι Κιν. Στην κορυφή βρίσκεται ο Φέρεντς Πούσκας (81) και τον ακολουθεί ο συμπατριώτης του Σάντορ Κόκσις (75). Στην 3η θέση βρίσκεται ο Μίροσλαβ Κλόζε με 71, ένα περισσότερο από τον Πορτογάλο άσο.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ελβετία, με γκολ του Ντρμιτς (66’), κέρδισε με 1-0 την Λετονία στη Γενεύη και έκανε το «5 στα 5» στον όμιλο. Τέλος, Ανδόρα και Ν. Φερόε «κόλλησαν» στο 0-0, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρώτη τους ισοπαλία σε επίσημο ματς από το παιχνίδι με τους Φινλανδούς τον Σεπτέμβριο του 2005 (0-0).