Πριμέρα Ντιβιζιόν: Δύσκολη νίκη για Ατλέτικο (video)

18/4/2014 23:42
Ακόμα ένα βήμα προς τον τίτλο έκανε η Ατλέτικο, η οποία κέρδισε δύσκολα με 2-0 την Έλτσε στη Μαδρίτη και πέρασε προσωρινά στο +6 από τη Ρεάλ, λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με την Τσέλσι για τους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ. Μιράντα (71’) και Ντιέγκο Κόστα (90+1’ πεν.) τα γκολ, έχασε πέναλτι ο Βίγια (49’).

Έστω και αν καρδιοχτύπησε, η Ατλέτικο πήρε την 8η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2-0 την Έλτσε στη Μαδρίτη και πέρασε προσωρινά στο +6 από τη Ρεάλ, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, παρουσιάζοντας αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με την Έλτσε να ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Στην επανάληψη, ο Βίγια έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, καθώς αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 49’, ωστόσο στο 71’ ο Μιράντα με κεφαλιά, έλυσε το γόρδιο δεσμό για την Ατλέτικο, η οποία «σφράγισε» τη νίκη στις καθυστερήσεις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα