21+

21+

Σέριε Α: Ανατροπή-ΕΠΟΣ της Γιουβέντους, 4-3 την Ρόμα στο «Ολίμπικο» (video)

9/1/2022 21:49
Σ’ ένα παιχνίδι-διαφήμιση του ποδοσφαίρου η Ρόμα προηγούνταν με 3-1 έως το 69’ απέναντι στην Γιουβέντους, αλλά η «Γηραιά Κυρία» έκανε την επική ανατροπή μέσα σ' επτά λεπτά και έφυγε με το μεγάλο «διπλό» (4-3) από το «Ολίμπικο», χάρη και στην επέμβαση του Σέζνι, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο 83’!

Το ματς της χρονιάς έγινε στο «Ολίμπικο», με την Γιουβέντους να επικρατεί με 4-3 της Ρόμα και να παίρνει μια σπουδαία νίκη απέναντι στους «τζιαλορόσι» του Ζοσέ Μουρίνιο.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 11’ με κεφαλιά του Έιμπραχαμ, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σχεδόν άμεσα με φανταστικό πλασέ του Ντιμπάλα (18’). Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν χάρμα ιδέσθαι.

Η Ρόμα μπήκε πολύ δυνατά και έδειχνε να «καθαρίζει» το ματς, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Μχιταριάν (48’) και Πελεγκρίνι (53’). Ο Αρμένιος πέτυχε τυχερό γκολ αφού το σουτ του έξω από την περιοχή βρήκε στον Ντε Σίλιο και άλλαξε πορεία, ενώ ο Ιταλός βρήκε δίχτυα με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ βάζοντας ισχυρές βάσεις για τη νίκη των «τζιαλορόσι».

Ωστόσο, οι «μπιανκονέρι» δεν πτοήθηκαν, μείωσαν σε 3-2 στο 70’ με κεφαλιά του Λοκατέλι και δύο λεπτά μετά ισοφάρισαν σε 3-3 με σουτ του Κουλουσέφσκι εντός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί, αφού στο 77’ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με φοβερό σουτ του Ντε Σίλιο μέσα από την περιοχή, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο παιχνίδι.

Η Ρόμα αναγκάστηκε να βγει ξανά μπροστά και στο 82’ κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Ντε Λιχτ ο οποίος έκανε χέρι εντός περιοχής. Ο Πελεγκρίνι ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Σέζνι έπεσε σωστά και κράτησε το 4-3 υπέρ της Γιουβέντους. Ο Πολωνός γκολκίπερ ήταν καθοριστικός και στις καθυστερήσεις, νικώντας σε τετ-α-τετ τον Έιμπραχαμ, χαρίζοντας την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.