21+

21+

21+

21+

Ο διαιτητής του Τυνησία - Μάλι είχε αποκλειστεί προσωρινά για κατηγορία διαφθοράς!

12/1/2022 18:49
Ο διαιτητής Τζάνι Σικάζουε από την Ζάμπια που τα έκανε «μπάχαλο» στο παιχνίδι της Τυνησίας με το Μάλι για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής είχε αποκλειστεί προσωρινά από τη διαιτησία αγώνων ως ύποπτος για διαφθορά!

Απίθανα πράγματα στο παιχνίδι της Τυνησίας με το Μάλι (0-1) για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής, με τον διαιτητή να σφυρίζει προσωρινά τη λήξη του αγώνα στο 86’ (!), στο επόμενο λεπτό να αποβάλει με ανύπαρκτη κόκκινη παίκτη του Μάλι και εν τέλει να δίνει τέλος στο ματς στο 89’! Μετά από αυτή την εξέλιξη, οι διοργανωτές αποφάσισαν το παιχνίδι να ξεκινήσει ξανά, σχεδόν 40 λεπτά μετά τη λήξη του για να παιχτεί το έξτρα χρόνος, αλλά η ομάδα της Τυνησίας δεν βγήκε στον αγωνιστικό χώρο.Δεν γνωρίζουμε αν ο διαιτητής Τζάνι Σικάζουε από την Ζάμπια είχε… χαλασμένο ρολόι, όμως αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που το όνομα του έρχεται στο προσκήνιο, αφού είχε κατηγορηθεί για διαφθορά.

Συγκεκριμένα στις 20 Νοεμβρίου 2018, αποβλήθηκε προσωρινά από το Πειθαρχικό Συμβούλιο της CAF (Αφρικανικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου) ως ύποπτος για διαφθορά μετά τον τρόπο που χειρίστηκε τον αγώνα του CAF Τσάμπιονς Λιγκ, τον οποίο κέρδισε η Εσπεράνς ντε Τυνίς με 4–2 στον δεύτερο ημιτελικό επί της Πριμέιρο Ντε Αγκόστο.