Μπουντεσλίγκα: Σώθηκε η Στουτγκάρδη, ελπίζει το Αμβούργο

23/5/2015 18:33
Στη Μπουντεσλίγκα θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν η Στουτγκάρδη, η οποία κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Πάντερμπορν και την έριξε στη δεύτερη κατηγορία. Στα πλει-άουτ το Αμβούργο, σώθηκαν Χέρτα, Ανόβερο, έπεσε η Φράιμπουργκ.

Την παραμονή της στην Μπουντεσλίγκα εξασφάλισε η Στουτγκάρδη! Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Πάντερμπορν και γλίτωσε τον υποβιβασμό, όχι όμως και η αντίπαλος της που επιστρέφει στη Τσβάιτε Λίγκα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Βουτσίνοβιτς, όμως η Στουτγκάρδη έκανε την ανατροπή και πήρε την πολυπόθητη νίκη χάρη στα τέρματα των Ντιντάβι (36’) και Γκίντσεκ (72’).

Στα πλει-άουτ το Αμβούργο

Το Αμβούργο κέρδισε με 2-0 την Σάλκε, απέφυγε τον απευθείας υποβιβασμό και θα παίξει για τη ζωή του στα πλει-άουτ κόντρα στην 3η ομάδα της 2ης κατηγορίας.

Όλιτς (49’) και Ράικοβιτς (58’) ήταν οι σκόρερ για τους «δεινόσαυρους», οι οποίοι τερμάτισαν στην 16η θέση και θα παίξουν για μια θέση στην πρώτη κατηγορία με μία εκ των Ντάρμσταντ, Καρλσρούη και Κάιζερσλαουτερν.

Υπενθυμίζεται πως και πέρσι το Αμβούργο είχε βρεθεί στην ίδια θέση και κατάφερε να μείνει στην κατηγορία, αφήνοντας στην Τσβάιτε Λίγκα τη Γκρόιτερ Φιρτ χάρη στο εκτός έδρας γκολ του Λασόγκα (1-1 συνολικό σκορ). Άλλωστε, εξακολουθεί να είναι η μοναδική ομάδα στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα που δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ στην ιστορία της.

Σώθηκαν Ανόβερο και Χέρτα, έπεσε η Φράιμπουργκ

Το Ανόβερο κέρδισε με 2-1 την Φράιμπουργκ και γλίτωσε τον υποβιβασμό, σε αντίθεση με την αντίπαλο της που αποχαιρέτησε την πρώτη κατηγορία.

Κιγιοτάκε (3’) και Κρμας (84’ αυτ.) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο Ανόβερο, με τον Πέτερσεν στις καθυστερήσεις (90+2) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο έστειλε την Φράιμπουργκ στην δεύτερη κατηγορία.

Αντίθετα «γλυκιά» ήττα γνώρισε η Χέρτα, η οποία μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Χοφενχάιμ, ωστόσο εξασφάλισε την παραμονή της, τερματίζοντας στην 15η θέση.

Μοντέστ (8’) και Φιρμίνο (80’) πέτυχαν τα δύο γκολ των γηπεδούχων, με την Χέρτα να ισοφαρίζει προσωρινά στο 72’ με τον Μπίρενς.