Nations League: Άνοδοι με Πρίγιοβιτς και Μπέργκ για Σερβία και Σουηδία

21/11/2018 00:46
Με τον Πρίγιοβιτς να σημειώνει γκολ και ασίστ η Σερβία διέλυσε με 4-1 την Λιθουανία και «σφράγισε» την πρόκριση για την League B. Στα «σαλόνια» με Μπεργκ η Σουηδία, δεν τα κατάφερε το Ισραήλ του Νάτχο.

Την πρόκριση στην League B πανηγύρισε η Σερβία, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 της Λιθουανίας στο Βελιγράδι.

Μετά από ένα «άσφαιρο» πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με αυτογκόλ του Ζούλπα (51’) και γκολ του Μίτροβιτς (58’). Η Λιθουανία απάντησε στο 64’ με τον Πετραβίτσιους όμως κάπου εκεί ανέλαβε ο Πρίγιοβιτς. Ο φορ του ΠΑΟΚ, που πέρασε στο ματς στο δεύτερο μέρος, βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 71ο λεπτό ενώ τρία λεπτά αργότερα μοίρασε στον Λιάγιτς για το 4-1.

Στα «σαλόνια» με Μπεργκ η Σουηδία

Ο Mάρκους Μπεργκ σφράγισε τη νίκη της Σουηδίας κόντρα στη Ρωσία (2-0) κι έστειλε τους Σκανδιναβούς στη League A. Οι Σουηδοί προηγήθηκαν στο 41’ με τον Λίντελοφ και στο 72’ ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε το τελικό σκορ, «σφραγίζοντας» την άνοδο για τους Σκανδιναβούς.

Αντίθετα, το Ισραήλ του Μπίμπρας Νάτχο ηττήθηκε με 3-2 από την Σκωτία στη Γλασκόβη και έχασε την πρόκριση στην League B. Και τα τρία γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Φόρεστ (34’, 43’, 64’), ενώ ο άσος του Ολυμπιακού μοίρασε την ασίστ στο γκολ του Ζάχαβι (75’) που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.