Roland Garros: Με Τζόκοβιτς στον τελικό ο Τσιτσιπάς, εκθρόνισε τον Ναδάλ ο Σέρβος! (video)

12/6/2021 00:41

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε με 3-1 σετ (3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2) τον Ράφα Ναδάλ μετά από έναν απίθανο ημιτελικό που διήρκησε πάνω από 4 ώρες και θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Roland Garros την προσεχή Κυριακή (16:00, ΕΡΤ1). Μόλις η 3η ήττα του Ισπανού στο γαλλικό Όπεν και πρώτη μετά το 2015 και πάλι με θύτη τον Σέρβο!

Παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ από τον «βασιλιά του χώματος» Ράφα Ναδάλ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε τη μεγάλη ανατροπή (3-1 σετ) και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros εκεί όπου την Κυριακή (16:00, EΡΤ1) θα παίξει με τον Στέφανο Τσιτσιπά για το τρόπαιο.

Ο ημιτελικός διήρκησε 4 ώρες και 11 λεπτά και ήταν αντάξιος των δύο κορυφαίων αυτών παικτών οι οποίοι συνεχίζουν να γράφουν ιστορία στα κορτ του τένις. Ο Ναδάλ πήρε το πρώτο σετ με 6-3, αλλά ο Τζόκοβιτς πήρε το δεύτερο με το ίδιο σκορ και ακολούθησε ένα μαραθώνιο 3ο σετ διάρκειας 93 λεπτών το οποίο κατέληξε στον Σέρβο μέσω του tie break (7-6 (4)). Στο 4ο σετ, ο Ναδάλ ξεκίνησε δυνατά κάνοντας το 2-0, αλλά στη συνέχεια ο Τζόκοβιτς έκανε την αντεπίθεση του και πήρε τη νίκη κλείνοντας το παιχνίδι στο 6-2!

Ο Τζόκοβιτς είναι ο μοναδικός τενίστας που νικά 2 φορές τον Ναδάλ στο Παρίσι (2015, 2021) και πλέον βρίσκεται ένα βήμα από το 19ο Grand Slam. Από την άλλη, ο Ναδάλ φεύγει από το Παρίσι με ρεκόρ 150-3, αφού από το 2005 έως το 2021 εκτός από τον Σέρβο έχει χάσει και από τον Σόντερλινγκ (2009).

Το 8ο παιχνίδι Τζόκοβιτς-Τσιτσιπά

Ο τελικός του Roland Garros θα αποτελέσει το 8ο παιχνίδι ανάμεσα σε Τζόκοβιτς και Τσιτσιπά, με τον Σέρβο τενίστα (No1 στην παγκόσμια κατάταξη) να μετράει 5 νίκες και 2 ήττες. Θα συναντηθούν για 2η φορά μέσα σε 8 μήνες στο Roland Garros αφού είχαν παίξει στον ημιτελικό του 2020 με νικητή τον Τζόκοβιτς με 3-2 σετ.

Ο Τσιτσιπάς ανέβηκε στο Νο4 με την νίκη του επί του Ζβέρεφ και εάν κατακτήσει το Roland Garros θα είναι το Νο3 κόσμου ρίχνοντας στην 4η θέση τον Ναδάλ.Τα στιγμιότυπα:

Μιάμιση ώρα διήρκησε το 3ο σετ του αγώνα με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να πραγματοποιεί απίστευτη εμφάνιση στο tie-break!