Δανία-Φινλανδία 0-1: Σε δεύτερη μοίρα το ποδόσφαιρο, ο Έρικσεν είναι καλά!

12/6/2021 22:40
Η Φινλανδία πέτυχε την 1η νίκη της ιστορίας της σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 1-0 της Δανίας, όμως το σημαντικότερο νέο από το παιχνίδι είναι ότι ο Κρίστιαν Έρικσεν αναπνέει και είναι καλά. O Δανός κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο, δεν είχε τις αισθήσεις του για αρκετά λεπτά αλλά με την καθοριστική συμβολή των γιατρών επανήλθε!

Στα αγωνιστικά, οι παίκτες της Δανίας αφού επικοινώνησαν με τον Έρικσεν και τους παρότρυνε να συνεχίσουν, έδωσαν την συγκατάθεση τους και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Στην μοναδική φάση που δημιούργησε η Φινλανδία σκόραρε με τον Πογιάνπαλο στο 60' και είχε για ήρωα τον Χραντέτσκι ο οποίος "έπιασε" το πέναλτι του Χοίμπιεργκ στο 74'.

Υπεροχή Δανών, ΣΟΚ με Έρικσεν

Η Δανία έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της και προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Από την άλλη η Φινλανδία προσπάθησε να παίξει αλλά ποιοτικά υστερούσε έναντι της αντιπάλου της. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άγγιξαν το γκολ 2 φορές στα πρώτα λεπτά αλλά έπεσαν πάνω σε έναν πολύ καλό Χραντέτσκι. Ο τερματοφύλακας της Λεβερκούζεν έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Βιντ στο 7' ενώ έκανε το ίδιο και στην κεφαλιά του Χόιμπιεργκ στο 15'.

Οι παίκτες του Χιούλμαντ έδιναν τον ρυθμό στο παιχνίδι την ώρα που αυτοί του Κάνερβα έψαχναν περισσότερο τις αντεπιθέσεις. Ο Έρικσεν στο 19΄ δημιούργησε την 3η τελική στην εστία για τους Δανούς αλλά για άλλη μία φορά ο Χραντέτσκι είπε «όχι». Από εκεί και έπειτα η ταχύτητα του παιχνιδιού έπεσε, αυτό βόλεψε περισσότερο τους φιλοξενούμενους που κρατούσαν σχετικά εύκολα μακριά από την εστία τους τους αντιπάλους τους.Στο 43' ήρθε όμως η στιγμή που "πάγωσε" όλο το γήπεδο και τον ποδοσφαιρικό και μη πλανήτη. Ο Κρίστιαν Έρικσεν έχασε τις αισθήσεις του και κατέρρευσε στο γήπεδο. Τα ιατρικά επιτελεία των 2 ομάδων μπήκαν άμεσα στον αγωνιστικό χώρο και οι παίκτες της Δανίας δημιούργησαν ένα ανθρώπινο τείχος μπροστά από τον συμπαίκτη τους. Οι γιατροί κατέβαλλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για να επαναφέρουν τον Έρικσεν, χρησιμοποίησαν απινιδωτή και τεχνητή αναπνοή αλλά ο ποδοσφαιριστής έδειχνε να μην συνέρχεται. Αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο και άπαντες περίμεναν ενημέρωση. Ευτυχώς τα νέα ήταν θετικά, ο Έρικσεν ανέκτησε τις αισθήσεις του και διακομίστηκε άμεσα στο νοσοκομείο.

Οι παίκτες της Δανίας επικοινώνησαν με τον συμπαίκτη τους και έπειτα έδωσαν την συγκατάθεση του για να συνεχιστεί το παιχνίδι. Άπαντες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, εμφανώς ανακουφισμένοι έπαιξαν τα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου και αφού έκαναν μία μικρή διακοπή 5 λεπτών, ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

Μία φάση ένα γκολ, ήρωας ο Χραντέτσκι

Ο Γιένσεν αντικατέστησε τον Έρικσεν και ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη για τους Δανούς αλλά το σουτ του στο 53' κατέληξε ψηλά άουτ. Η Φινλανδία στην πρώτη φορά που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ουρόνεν έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Πογιάνπαλο με κεφαλιά ψαράκι πέτυχε το πρώτο γκολ της χώρας του σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Η Δανία έψαξε τα ψυχικά αποθέματα να βρει την ισοφάριση και στο 73' είχε τεράστια ευκαιρία να τα καταφέρει. Ο Πόουλσεν ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αραγιούρι, ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση αλλά ο Χραντέτσκι μπλόκαρε το πέναλτι του Χόιμπιεργκ. Η Φινλανδία αμυνόταν σωστά απέναντι στην αντίπαλο της η οποία δεν μπορούσε να βρει εύκολα διάδρομο για την εστία του Χραντέτσκι. Στο 85΄ο Φινλανδός τερματοφύλακας έκανε μία άστοχη έξοδο αλλά ο Πόουλσεν που ακολουθούσε από πίσω δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, η Φινλανδία στην παρθενική της συμμετοχή πέτυχε την πρώτη της νίκη αλλά στην Δανία μάλλον δεν δίνουν πλέον τόσο μεγάλη σημασία στο αποτέλεσμα. Από την στιγμή που ο Κρίστιαν Έρικσεν είναι καλά το ποδόσφαιρο περνάει σε 2η μοίρα. Ό,τι και να κάνουν οι Δανοί στο τουρνουά, την μεγαλύτερη νίκη τους την πήραν σήμερα και είναι ο Κρίστιαν Έρικσεν που αναπνέει.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Βας (76' Στρίγκερ Λάρσεν), Κιερ (63' Βέστεργκααρντ), Κρίστενσεν, Μάλε, Ντιλέινι (76' Κορνέλιους), Χιέιμπιεργκ, Έρικσεν (41' Γένσεν), Πόουλσεν, Βιντ (63' Όλσεν), Μπρέθγουεϊτ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Ραϊτάλα (90' Βάισανεν), Αραγιούρι, Ο' Σόνεσι, Ούρονονεν, Λουντ, Καμαρά, Σπαρβ (78' Σίλερ), Τόιβιο, Πογιάνπαλο (84' Πογιάνπαλο), Πούκι (76' Κάουκο)