Επική πρόκριση για Μπακς του τρομερού Γιάννη μέσα στο Μπρούκλιν! (video)

20/6/2021 09:33
Οι Μιλγουόκι Μπακς με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (40 πόντοι) και τον Κρις Μίντλεντον να βάζει κρίσιμα καλάθια, κέρδισαν 115-111 τους Μπρούκλιν Νετς στην παράταση του Game 7 και πανηγύρισαν μια επική πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής του NBA. Έγραψε ιστορία ο Ντουράντ με 48 πόντους σε 53 λεπτά συμμετοχής αλλά δεν ήταν αρκετό για τους Νετς.

Τι και αν βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 τη σειρά; Οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησαν με 115-111 των Μπρούκλιν Νετς στο 7ο παιχνίδι και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής των «Ελαφιών» σημειώνοντας 40 πόντους (με 15/24 σουτ, 8/14 βολές), 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 50.08 λεπτά. Καθοριστικά καλάθια από τον Κρις Μίντλεντον, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Μπρουκ Λόπες, Πάτ Κόνατον και Πι Τζέι Τάκερ.

Στον αντίποδα, Ντουράντ και Χάρτνεν έπαιξαν σε όλο το ματς. Ο πρώτος ήταν συγκλονιστικός σημειώνοντας 48 πόντους (17/36) σε 53 λεπτά συμμετοχής, ενώ με τρομερό δίποντο 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε ισοφάρισε το σκορ σε 109-109 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Ο δεύτερος, όντας επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, είχε 22 πόντους με 5/17 σουτ, 9 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Πλέον οι Μπακς περιμένουν τον αντίπαλό τους από το Game 7 ανάμεσα σε Φιλαδέλφεια Σίξερς και Ατλάντα Χοκς. Εάν περάσουν οι πρώτοι, θα έχουν μειονέκτημα έδρας ενώ αν περάσουν οι δεύτεροι τότε θα έχουν πλεονέκτημα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-25, 53-47, 81-82, 109-109 (κ.α.), 111-115 (παρ.)