Σλοβακία - Ισπανία 0-5: Καταιγιστικοί και πρόκριση στους «16» για τους «φούριας ρόχας»

23/6/2021 20:56
Η Ισπανία νίκησε στη Σεβίλλη με 5-0 τη Σλοβακία και κατόρθωσε έστω και στην τελευταία αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Euro 2020, να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, σημειώνοντας παράλληλα μία από τις μεγαλύτερες νίκες σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μάλιστα το σύνολο του Λουίς Ενρίκε τερμάτισε στη δεύτερη θέση του γκρουπ της πίσω από την πρωτοπόρο Σουηδία η οποία τερμάτισε στην κορυφή μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Πολωνίας σε συγκλονιστική αναμέτρηση.

Στην πραγματικότητα οι «φούριας ρόχας» συνάντησαν αντίσταση για μισή ώρα. Σε αυτό το χρονικό σημείο άνοιξαν το σκορ και διέλυσαν στη συνέχεια τους αντιπάλους τους βρίσκοντας γκολ από τρεις διαφορετικούς παίκτες, ενώ τα δύο από αυτά ήταν αυτογκόλ.

Πλέον οι Ισπανοί θα παίξουν την προσεχή Δευτέρα (28/6, 19.00) με την Κροατία στην Κοπεγχάγη για τη φάση των «16».

Από ήρωας... μοιραίος ο Ντουμπράβκα

Δίχως να έχει δημιουργήσει ευκαιρία, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε κέρδισε πέναλτι στο 1'. Μετά από χρήση VAR ο Ολλανδός διαιτητής Κάιπερς καταλόγισε την παράβαση για μαρκάρισμα του Χρόμαντα στον Κόκε.

Ο Αλβάρο Μοράτα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Ντουμπράβκα ο οποίος έμοιαζε αποφασισμένος να «κατεβάσει ρολά». Αυτό ήταν και το δεύτερο χαμένο πέναλτι των «φούριας ρόχας» στη διοργάνωση, καθώς στο προηγούμενο ματς ο Μορένο είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της Πολωνίας.Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αλλά γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται όμως οι προσπάθειες των Πέδρι, Σανάμπρια και Μοράτα σταμάτησαν ξανά πάνω στον Ντουμπράβκα στο πρώτο 25λεπτο, με τη διακοπή του cooling break να έρχεται σε σημείο που οι Σλοβάκοι πιέζονταν έντονα.

Στο 30' ο γκολκίπερ της Νιουκάστλ εξελίχθηκε από ωραίος σε... μοιραίο. Ο Σαράμπια σούταρε δυνατά στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και στην προσπάθειά του να τη διώξει, ο Ντουμπράβκα την έστειλε στο βάθος της εστίας τους βγάζοντας από τη δύσκολη θέση τους «φούριας ρόχας».

Ο ρυθμός έπεσε όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ισπανία «κλείδωσε» τη νίκη και την πρόκριση. Ο προωθημένος Λαπόρτ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή «έγραψε» το 0-2 κι επί της ουσίας τα πάντα είχαν κριθεί μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Φόρτσαρε η Ισπανία κι έδωσε διαστάσεις θριάμβου

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ήταν φανερό ότι η Ισπανία δεν είχε διάθεση λόγω και της έντονης ζέστης στην Ανδαλουσία, να σπαταλήσει πολλές δυνάμεις για να αυξήσει το σκορ.

Την ίδια στιγμή βέβαια δεν επιθυμούσε σε καμία περίπτωση να δεχθεί κάποιο γκολ από τους Σλοβάκους, οι οποίοι θα πίστευαν ότι είχαν ελπίδες να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα από τους αντιπάλους τους.

Στο 56' οι Ισπανοί βρήκαν και τρίτο γκολ. Μετά από υπέροχα οργανωμένη επίθεση η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή και ο Σαράμπια με ωραίο σουτ χωρίς να κοντρολάρει κατόρθωσε να πετύχει το 0-3, καθώς ο Ντουμπράβκα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Έντεκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φεράν Τόρες στην πρώτη του επαφή με την μπάλα να σκοράρει με υπέροχο τακουνάκι για το 4-0, διαλύοντας κάθε αντίσταση των αντιπάλων.

Στο 71' οι Σλοβάκοι έβαλαν δεύτερο αυτογκόλ όταν ο Πάου Τόρες πήρε την κεφαλιά και ο Κούτσκα στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Οι Ίβηρες επιτέθηκαν μέχρι το φινάλε αναζητώντας κι άλλα γκολ όμως δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε νικητές με το ευρύ 5-0.

Σλοβακία: (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χαρασλίν (69' Σουσλόφ), Κούτσκα, Χρόμαντα (46' Λομπότκα), Μακ (69' Βάις), Χάμσικ (90' Μπένες), Ντούντα (46' Ντούρις)

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (77' Οϊαρθάμπαλ), Γκαρσία, Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε, Μπουσκέτς (71' Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Σαράμπια, Μοράτα (66' Φεράν Τόρες), Μορένο (77' Τραορέ)