Αγγλία - Δανία 2-1 (κ.δ. 1-1): Χάλασαν το παραμύθι των Δανών και για πρώτη φορά σε τελικό Euro τα «τρία λιοντάρια»

8/7/2021 00:38
Η Αγγλία νίκησε 2-1 στην παράταση τη Δανία και προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2020, εκεί όπου περιμένει η Ιταλία μετά την πρόκρισή της επί της Ισπανίας στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Το συγκρότημα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο μέρος του ημιτελικού και προκρίθηκε δίκαια σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία του. Στις προηγούμενες τρεις που είχε φτάσει στην τετράδα, είχε μείνει εκτός σε ισάριθμες περιπτώσεις. Πλέον θα προσπαθήσει και για το πρώτο του τρόπαιο, ξανά στο «Γουέμπλεϊ». Παράλληλα επιστρέφει σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης μετά από 55 ολόκληρα χρόνια και το μακρινό 1966!

Από την άλλη οι Δανοί κέρδισαν το θαυμασμό όλων για τη μεγάλη τους προσπάθεια, όμως στο φινάλε είχαν ξεμείνει από «βενζίνη». Το σίγουρο είναι ότι πραγματοποίησαν μία αξιοπρόσεκτη πορεία παίζοντας και για το μεγάλο άτυχο της διοργάνωσης, Κρίστιαν Έρικσεν.

Οι παίκτες του Κάσπερ Χιούλμαντ ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 30' με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκαρντ και στο 39' ήρθε η ισοφάριση από αυτογκόλ του Κιάερ μετά από παράλληλη σέντρα του Σάκα.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ συνεχώς και λυτρώθηκαν στο 104', όταν ο Κέιν αφού πρώτα νικήθηκε σε αμφισβητούμενο πέναλτι από τον Σμάιχελ, πήρε ο ίδιος το «ριμπάουντ» κι έστειλε στα... ουράνια τους Άγγλους, χωρίς να αλλάζει κάτι μέχρι το φινάλε του δεύτερου ημιτελικού ο οποίος είχε μεγάλη αγωνία όπως και ο πρώτος που είχε προηγηθεί 24 ώρες νωρίτερα.Γκολάρα ο Ντάμσγκαρντ, απάντησαν οι Άγγλοι με αυτογκόλ του Κιάερ

Οι Άγγλοι ήταν εκείνοι που μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πιο επιθετικοί αναζητώντας το γρήγορο γκολ που θα τους έδινε ψυχολογική ώθηση. Στο 13' ο Στέρλινγκ βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο κι απέκρουσε πολύ άνετα ο Σμάιχελ.

Από τη συμπλήρωση του τετάρτου κι έπειτα η Δανία όχι μόνο ισορρόπησε αλλά έμοιαζε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Γουέμπλεϊ». Στο 25' ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν για πρώτη φορά, όμως το ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ντάμσγκαρντ έφυγε λίγο έξω από την εστία του Πίκφορντ.

Αυτή στην ουσία ήταν η... προειδοποιητική βολή του εξτρέμ των «ερυθρόλευκων». Πέντε λεπτά αργότερα ο ρέφερι Μακέλι καταλόγισε φάουλ σε καλή θέση και ο Ντάμσγκαρντ με μία υπέροχη εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Πίκφορντ για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα για λίγο αλλά έβγαλαν αντίδραση. Αρχικά πλησίασαν στην ισοφάριση με τον Στέρλινγκ να νικιέται σε τετ α τετ με τον Σμάιχελ στο 38'. Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ο Κέιν έδωσε ωραία την μπάλα στον Σάκα κι αυτός γύρισε παράλληλα. Ο Κιάερ στην προσπάθειά του να απομακρύνει πρόλαβε τον Στέρλινγκ αλλά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του για το 1-1.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πίεσαν χωρίς κάποια μεγάλη φάση και οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες 1-1.

Καλύτερα τα «τρία λιοντάρια» αλλά... παράταση

Στο 55' η Αγγλία «άγγιξε» το 2-1, όμως ο Σμάιχελ απέκρουσε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία την κεφαλιά του Μαγκουάιρ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάουντ. Στο 59' η απάντηση των Δανών ήταν το συρτό σουτ του Ντόλμπεργκ που απέκρουσε εύκολα ο Πίκφορντ.

Στο 74' ο Κέιν ανατράπηκε μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής Μακέλι έδωσε φάουλ νωρίτερα εις βάρος του στράικερ της Τότεναμ διακόπτοντας τη φάση!

Η επόμενη σημαντική φάση καταγράφηκε στο 93', αλλά το σουτ του Φίλιπς από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν αρκετά άστοχο.

Τα «τρία λιοντάρια» πίεσαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά δεν άλλαξε κάτι και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Μπροστά με γκολ του Κέιν η Αγγλία

Το έξτρα ημίωρο ξεκίνησε με τους Άγγλους να πιέζουν και να απειλούν αρχικά με τον Κέιν στο 94' και στη συνέχεια με τον Γκρίλις στο 97'. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις όμως ο Σμάιχελ απέκρουσε διώχνοντας μακριά τον κίνδυνο.

Στο 103' ο Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μέλε, απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους Δανούς. Ο Χάρι Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση και αρχικά νικήθηκε από τον Σμάιχελ, αλλά πήρε ο ίδιος το «ριμπάουντ» κι αυτήν την φορά δεν αστόχησε βάζοντας την Αγγλία μπροστά στο σκορ στο 104'.

Φοβερή διαχείριση και... ήσυχη πρόκριση

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι Δανοί ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν. Έμειναν από δυνάμεις και στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Άγγλοι έκαναν εκπληκτική διαχείριση κυκλοφορώντας την μπάλα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μακέλι, παίρνοντας την πρόκριση χωρίς ιδιαίτερο άγχος όπως εξελίχθηκε το έξτρα μισάωρο.

Αγγλία: (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Φίλιπς, Ράις (95' Χέντερσον), Στέρλινγκ, Μάουντ (95' Φόντεν), Σάκα (69' Γκρίλις, 106' Τρίπιερ), Κέιν

Δανία: (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (79' Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ (105' Βιντ), Στρίγκερ (67' Βας), Μέλε, Ντιλέινι (88' Γένσεν), Χόιμπιεργκ, Ντάμσγκαρντ (67' Πόουλσεν), Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (67' Νόργκαραντ)