Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τα στιγμιότυπα της 9ης ημέρας (video)

2/8/2021 17:20
Μεγάλη ημέρα για τον ελληνικό αθλητισμό, με τον Μίλτο Τεντόγλου να κερδίζει το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο μήκος και τον Λευτέρη Πετρούνια το χάλκινο στους κρίκους. Η Εθνική πόλων των ανδρών προκρίθηκε ως πρώτη στους «8» του ολυμπιακού τουρνουά μετά τη νίκη επί των ΗΠΑ, ενώ Κατερίνα Στεφανίδη και Νικόλ Κυριακοπούλου προκρίθηκαν στον τελικό του επί κοντώ.

Το agones.gr σας παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα καλύτερα στιγμιότυπα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών αλλά και τις κορυφαίες στιγμές σε όλα τα αθλήματα της ημέρας.

Μήκος (Α) | Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Τεντόγλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου με εντυπωσιακό έκτο άλμα στα 8,41μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο του μήκους των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο! Ο Έλληνας πρωταθλητής από τα Γρεβενά άφησε πίσω τους Κουβανούς Ετσεβαρία και Μάσο, κατακτώντας την κορυφή του κόσμου!

Κρίκοι | Χάλκινος ο Πετρούνιας

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων, ανεβαίνοντας για δεύτερη διαδοχική φορά στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.200 βαθμούς κι ένα μικρό βήμα στην έξοδο ήταν εκείνο που του στέρησε να ανέβει σε ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Κινέζος Λιου Γιανγκ με 15.500 και το ασημένιο ο Κινέζος Χάο Γιοου με 15.300.

Πόλο (Α) | Πρώτη και καλύτερη η Εθνική Ανδρών, 14-5 τις ΗΠΑ

Η Εθνική Ανδρών πόλο νίκησε με 14-5 τις ΗΠΑ στο πλαίσιο της πέμπτης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο και τερμάτισε στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου. Έτσι στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο, το οποίο έχασε από τη Σερβία με 14-6 και έτσι θα βρει απέναντί του την Εθνική μας ομάδα.

Επί Κοντώ (Γ): Στον τελικό Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, εκτός Μόρις, Πόλακ

Κατερίνα Στεφανίδη και Νικόλ Κυριακοπούλου προκρίθηκαν στον τελικό του επί κοντώ περνώντας τα 4.55, ενώ εκτός έμεινε η Ελένη Πόλακ, η οποία έμεινε εκτός με 4.40. Το όριο ήταν 4.70 αλλά λόγω καιρικών συνθηκών, σταμάτησε στο 4.55 το οποίο πέρασαν συνολικά 15 αθλήτριες.

Μεγάλη άτυχη η Αμερικανίδα Σάντι Μόρις, μία από τις μεγάλες αντιπάλους της Στεφανίδη στις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις για τα μετάλλια, καθώς της έσπασε το κοντάρι και τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί. Εκτός επίσης άλλες δύο αθλήτριες που θα πάλευαν για μετάλλιο, η Νιούμαν και η Κένεντι.

200m Γυναικών | Με 23.38 εκτός τελικού η Σπανουδάκη

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη σημείωσε χρόνο 23.38'' και δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό των 200 μέτρων, τερματίζοντας ένατη στη δεύτερη σειρά. Είχε προηγηθεί η πρόκριση της στα ημιτελικά (23.16"), που αποτελεί από μόνο του ένα πολύ μεγάλο επίτευγμα για την Ελληνίδα σπρίντερ να βρεθεί στις 24 καλύτερες του κόσμου.

Σφυροβολία: Εκτός τελικού Αναστασάκης και Φραντζεσκάκης

Εκτός τελικού στη σφυροβολία έμειναν οι Χρήστος Φραντζεσκάκης και Μιχάλης Αναστασάκης. Όσον αφορά τον πρώτο, ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής μετείχε στο α΄ προκριματικό γκρουπ και με καλύτερη βολή στα 72, 19 μ., κατετάγη 13ος στο γκρουπ του και 25ος στο σύνολο. Το μίνιμουμ όριο πρόκρισης έχει οριστεί στα 77,50 μέτρα. Από την άλλη, ο 26χρονος Έλληνας πρωταθλητής, που μετείχε στο β΄ προκριματικό γκρουπ, είχε καλύτερη βολή στα 73,52μ.. κατετάγη 10ος στο γκρουπ του και 22ος στο σύνολο.

Καλλιτεχνική Κολύμβηση (Γ) | Στην 10η θέση του προκριματικού Πλατανιώτη-Παπάζογλου

Η Εβελίνα Παπάζογλου και η Ευαγγελία Πλατανιώτη πραγματοποίησαν πολύ καλό πρόγραμμα στο ελεύθερο πρόγραμμα στο ντουέτο της καλλιτεχνικής κολύμβησης και κατέκτησαν 88,1167 βαθμούς στον προκριματικό, που τις έφερε στην 10η θέση. Αύριο κρίνεται η πρόκριση στον τελικό.

1500m (Γ) | ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Χασάν, νίκησε ενώ έπεσε στον τελευταίο γύρο!

Η Ολλανδή αθλήτρια έκανε επικό ντεμαράζ μετά την πτώση της στην αρχή του τελευταίου γύρου, κατακτώντας εν τέλει την πρώτη θέση!

110μ με εμπόδια (Γ) | Η «χρυσή» κούρσα της Καμάτσο

Η αθλήτρια από το Πουέρτο Ρίκο Καμάτσο είναι η χρυσή ολυμπιονίκης στα 110 μέτρα με εμπόδια με χρόνο 12.36".

Μήκος (Α) | Το άλμα του Ετσεβαρία στα 8.41μ που του έδωσε –εν τέλει- το αργυρό

Μήκος (Α) | Πριν τον Τεντόγλου, ο Μόντλερ "άγγιξε" την υπέρβαση!

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατάφερε ό, τι δεν μπόρεσε ο ανταγωνιστής του εντός Ευρώπης, ο οποίος "έφτασε" τον Ετσεβαρία, όμως η προσπάθεια του ήταν άκυρη για (μόλις) 1.4 εκατοστά!

400μ-εμπόδια (Γ) | Πρώτη η ΜακΛάφιν υπό καταρρακτώδη βροχή!

Η ΜακΛάφιν βγήκε πρώτη στα 400 μέτρα με εμπόδια με χρόνο 53:03" σε μία κούρσα που έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή.

400μ-εμπόδια (Γ) | Πρώτη η Μπολ με περπάτημα στα τελευταία μέτρα

Η Ολλανδή Μπολ βγήκε πρώτη στα 400 μέτρα με εμπόδια με χρόνο 53:91" σε μία κούρσα που έγινε υπό έντονη βροχόπτωση.

400μ-εμπόδια (Γ) | Η αγωνία και ο πανηγυρισμός της Κάτσουκ για την πρόκριση

Έντονα πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό η Κάτσουκ.

Κρίκοι | Έκαναν το 1-2 οι Κινέζοι

Όπως προαναφέρθηκε στην αναφορά για το χάλκινο μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια, το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους κέρδισε ο Κινέζος Λιου Γιανγκ με 15.500 και το ασημένιο ο Κινέζος Χάο Γιοου με 15.300. Δείτε τις προσπάθειες τους αλλά και την άτυχη στιγμή του Βραζιλιάνου Ζανέτι, ο οποίος έπεσε στην προσγείωση.

Πόλο (Α) | Σερβία - Μαυροβούνιο 13-6

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης μεταξύ της Σερβίας και του Μαυροβουνίου. Το τελευταίο θα είναι ο αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στα προημιτελικά.

Beach Volley (Α) | Πρόκριση για Ιταλία & Ρωσία στον ημιτελικό

Μπάσκετ (Γ) | Γαλλία - ΗΠΑ : 82-93

Άρση Βαρών 87kg (Γ) | Οι προσπάθειες της αθλήτριας του Π.Δήμα, Ρότζερς

Η αθλήτρια του Πύρρου Δήμα, Martha Ann Rogers, έμεινε στα 108 kg καθώς οι προσπάθειές της στα 111 και 112 kg ήταν αποτυχημένες.

Άρση Βαρών (Γ) | Κοπάνησε τον τοίχο ο Πύρρος Δήμας!

Η αθλήτρια του Πύρρου Δήμα έκανε μια προσπάθεια αλλά ακυρώθηκε. Αυτό προκάλεσε τον έντονο εκνευρισμό του Έλληνα προπονητή.

Ποδόσφαιρο (Γ) | ΗΠΑ-Καναδάς 0-1: Οι Καναδέζες ξέραναν τις ΗΠΑ και προκρίθηκαν στον τελικό