Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τα στιγμιότυπα της 10ης ημέρας (video)

3/8/2021 20:37
Δείτε συγκεντρωμένα όλα τα στιγμιότυπα από την 10η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Το agones.gr σας παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα καλύτερα στιγμιότυπα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών αλλά και τις κορυφαίες στιγμές σε όλα τα αθλήματα της ημέρας.

Άλμα επί κοντώ (Α) | Τέταρτος ο συγκλονιστικός Καραλής

Ο Μανώλης Καραλής πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στον τελικό του άλματος επί κοντώ και τερμάτισε στην 4η θέση με άλμα στα 5.80, που είναι και το ατομικό του ρεκόρ. Ο 21χρονος πρωταθλητής, στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, έκανε τρεις αποτυχημένες στα 5.87, αλλά έχοντας μόνο επιτυχημένες προσπάθειες στα προηγούμενα άλματα του, τερμάτισε 4ος και κατέλαβε την υψηλότερη θέση που έχει πετύχει Έλληνας σε τελικό επί κοντώ σε Ολυμπιακό τουρνουά.

400μ (Γ) | Στην 5η θέση και εκτός ημιτελικών η Βασιλείου

110m Εμπόδια (Α) | Εκτός ημιτελικών ο Δουβαλίδης

Ο Έλληνας αθλητής έκανε την καλύτερη φετινή επίδοση του, όμως το 13.63" δεν έφτανε να του δώσει την πρόκριση.

440m (Γ) | Η Ειρήνη Βασιλείου τερμάτισε 5η με χρόνο 53:16 στα 400 μέτρα.

Τριπλούν (Α) | Η πρώτη και μοναδική προσπάθεια του Δ.Τσιάμη

Άκυρη ήταν η πρώτη προσπάθεια του Δημήτρη Τσιάμη.

400m (Γ) | Πρόκριση με χρόνο 51:91 η Ελένη Αρτυματά

Η Ελένη Αρτυματά τερμάτισε πέμπτη με χρόνο 51:91 και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

110m Εμπόδια (Α) | Πρόκριση για τον Κύπριο Τραΐκοβιτς

Ο Κύπριος αθλητής προκρίθηκε ως τέταρτος από την σειρά του με χρόνο 13.59".

Μπάσκετ (Α): Στα ημιτελικά ΗΠΑ, Σλοβενία, Γαλλία και Αυστραλία.

Οι ΗΠΑ με κορυφαίο τον Κέβιν Ντουράντ κέρδισαν με 95-81 την Ισπανία και προκρίθηκαν στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αυστραλία. Η τελευταία διέλυσε με 97-59 την Αργεντινή και εξασφάλισε το άλλο εισιτήριο. Από την άλλη, η Σλοβενία του Ντόνσιτς επικράτησε με το εμφατικό 94-70 της Γερμανίας και θα παίξει στα ημιτελικά με την Γαλλία, η οποία κέρδισε δύσκολα με 84-75 την Ιταλία.

Μπάσκετ (Α) - Φάση «8» | Ισπανία - ΗΠΑ : 81-95

Μπάσκετ (Α) - Φάση «8» | Σλοβενία - Γερμανία 94-70

Μπάσκετ (Α) - Φάση «8» | Ιταλία - Γαλλία : 75-84

Μπάσκετ (Α) - Φάση «8» | Αυστραλία - Αργεντινή 97-59

Ποδόσφαιρο (Α) - Φάση «4» | Στον τελικό Βραζιλία και Ισπανία

Η Βραζιλία κέρδισε με 4-1 το Μεξικό στα πέναλτι (0-0 κ.δ. και παρ.) και προκρίθηκε στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων για δεύτερο σερί τουρνουά. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, η οποία με γκολ του Ασένσιο στο 115’ νίκησε με 1-0 την Ιαπωνία (0-0 κ.δ.).

Άλμα επί κοντώ (Α) | Χρυσός ο Ντουπλάντις που άγγιξε το παγκόσμιο ρεκόρ, εκτός βάθρου ο τραυματίας Λαβιλενί

400μ εμπόδια (Α) | ΘΡΥΛΙΚΟΣ Βάρχολμ, χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ

Ο Νορβηγός Βάρχολμ τερμάτισε πρώτος στα 400 μέτρα με εμπόδια με χρόνο 45:94 πετυχαίνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ καλύτερο από το προηγούμενο που είχε πετύχει και ήταν 46:70. Επίσης, κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο στα 400 μέτρα με εμπόδια για λογαριασμό της Νορβηγίας.

Στίβος 200m τελικός (Γ) | Απόλυτη κυρίαρχος η Τόμσον με ατομικό ρεκόρ

Η Ελέιν Τόμσον κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα γυναικών με χρόνο 21.53.

200μ (Α) | Απίστευτο: Πρώτα ακυρώθηκε, μετά αγωνίστηκε και προκρίθηκε 2ος!

Ο αθλητής από τη Ζουαζιλάνδη Ματσεβά στην 3η προκριματική σειρά ακυρώθηκε γιατί ξεκίνησε την κούρσα νωρίτερα. Όμως, στην 7η σειρά οι κριτές του επέτρεψαν να αγωνιστεί. Ο ίδιος αγωνίστηκε και προκρίθηκε ως 2ος!

Σφυροβολία (Γ) Η ΑΠΙΘΑΝΗ αντίδραση της 35χρονης Βλόνταρτσικ μετά την κατάκτηση του χρυσού

Η Βλόνταρτσικ κατέκτησε για τρίτη φορά το μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες και έδειξε σε όλους πόσο πολύ το χάρηκε.

Μήκος (Γ) | Το άλμα της Μιχάμπο προς τη «χρυσή» κορυφή

Η Μιχάμπο έκανε ένα απίστευτο τελευταίο άλμα στα 7 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

500μ Ανδρών | Πρώτος με 3:36' ο Ντεμπρανί

1500μ Ανδρών | Πρώτος με χρόνο 3:36' ο Χέυγουορ

Βόλεϊ Φάση «8» (Α) | Πολωνία - Γαλλία 2-3

Βόλεϊ (Α) | Καναδάς - Ρωσία 0-3

Ενόργανη (Γ) | Η Σιμόν Μπάιλς επέστρεψε και κατέκτησε χάλκινο!

Η σπουδαία Αμερικανίδα, μετά τις αποκαλύψεις που έκανε για τα ψυχικά προβλήματα που την ταλανίζουν, δήλωσε παρούσα στον τελικό της δοκού ισορροπίας και αποθεώθηκε!

Ενόργανη (Γ) | Οι Κινέζες Γκουάν και Τάνγκ ξεπέρασαν τη Μπάιλς

Η Σιμόν Μπάιλς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό της δοκού ισορροπίας, μετά την προσπάθειά της που βαθμολογήθηκε με 14.000. Το 1-2 έκανε η Κίνα, με το χρυσό να πηγαίνει στην Τσεντσέν Γκουάν (14.633) και το ασημένιο στην Ξιγίνγκ Τανγκ (14.233). Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο της Μπάιλς στο Τόκιο, μετά το ασημένιο στον σύνθετο ομαδικό, κι αφού η Αμερικανίδα είχε αποσυρθεί από τους τελικούς του σύνθετου ατομικού, των ασκήσεων εδάφους, του άλματος και των ασύμμετρων ζυγών, επικαλούμενη ψυχολογική πίεση, που επηρέασε την ικανότητά της να αγωνιστεί.

Ενόργανη (Γ) | Η αγκαλιά της Μπάιλς στη «χρυσή» 16χρονη Γκουάν

Η 16χρονη Κινέζα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο πρόγραμμά της και με την ολοκλήρωσή του, η κορυφαία Σιμόν Μπάιλς έσπευσε να την αγκαλιάσει

Κατάδυση 3m (Α) | Κινεζική κυριαρχία, 1-2 οι "χρυσοί" του ομαδικού!

Ξιέ και Γουάνγκ, αφού πρώτα έφτασαν στην κορυφή μαζί, ύστερα κυριάρχησαν και στο ατομικό, καταλαμβάνοντας την πρώτη και την δεύτερη θέση αντίστοιχα. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Βρετανός Τζακ Λάφερ.