Ολυμπιακός - Λουντογκόρετς 1-1: Σώθηκε από τον Αγκιμπού Καμαρά κι ελπίζει σε πρόκριση (videos)

3/8/2021 23:56
Ο Ολυμπιακός κινδύνευσε με ήττα από τη Λουντογκόρετς στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της τρίτης προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ, όμως τελικά απέσπασε ισοπαλία (1-1) και σε μία εβδομάδα στη Βουλγαρία (10/8), θα ψάξει τη νίκη που θα τον στείλει στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Από το 25' μέχρι και το 50' οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καλή απόδοση, αλλά στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα του αγώνα ήταν ανώτεροι από τους πρωταθλητές Βουλγαρίας.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 49' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ. Οι παρεμβάσεις του Πέδρο Μαρτίνς από τον πάγκο βελτίωσαν αισθητά τους Πειραιώτες. Μία από τις αλλαγές, ο Αγκιμπού Καμαρά με δυνατό συρτό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 στο 87' και διατήρησε τον Ολυμπιακό ζωντανό στη «μάχη» της πρόκρισης.

Πίεσε στην αρχή αλλά οι Βούλγαροι είχαν τη μεγάλη φάση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά κι απείλησε στο 3' με κεφαλιά του Χασάν μετά από σέντρα του Λαλά, όμως η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του γκολκίπερ Κάλχινα.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν στο χορτάρι μέχρι τη διακοπή του 24ου λεπτού για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ωστόσο τόσο η κατοχή όσο και η πίεση δεν είχαν ουσία, καθώς δεν δημιούργησαν καμία σημαντική φάση μπροστά στην αντίπαλη εστία.

Από το 25' και μετά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κι άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί. Στο 33' μάλιστα έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Τεκπετέι έκανε ωραία κάθετη πάσα στον Ντεσπόντοφ, με τον Τζολάκη να νικάει τον Βούλγαρο εξτρέμ στο τετ α τετ.Στο 43' ήταν ξανά ο Ντεσπόντοφ αυτός ο οποίος εκτέλεσε ένα απευθείας φάουλ από πολύ καλή θέση, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς για το πρώτο ημίχρονο.

«Ψυχρολουσία» από Ντεσπόντοφ, φουλ επίθεση από Μαρτίνς

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Πέδρο Μαρτίνς αντικατέστησε τον αρνητικό Κουντέ με τον Εμβιλά ούτως ώστε να κερδίσει τη «μάχη» στο χώρο του κέντρου.

Πριν προλάβουν να φανούν όμως τα αποτελέσματα αυτής της κίνησης, οι πρωταθλητές Βουλγαρίας πήραν το προβάδισμα. Κέρδισαν ξανά φάουλ σε καλή θέση κι αυτήν την φορά ο Ντεσπόντοφ πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος και νίκησε τον Τζολάκη για το 0-1, με τον νεαρό γκολκίπερ να φέρει ευθύνη για το γκολ.

Η αντίδραση του Πορτογάλου κόουτς των Πειραιωτών ήταν άμεση. Αφαίρεσε τον Σισέ από την άμυνα και πρόσθεσε τον Ελ Αραμπί στην επίθεση, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης από το 53' κι έπειτα.

Πέντε λεπτά μετά ο Αχμέντ Χασάν σπατάλησε τεράστια ευκαιρία. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Αιγύπτιος αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κάχλινα.

Στο 63' ο Τεκπετέι εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» από μακριά, αναγκάζοντας τον Τζολάκη να σώσει την εστία του από δεύτερη παραβίαση.

Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μασούρα να έχει τη δική του καλή στιγμή. Ο Έλληνας εξτρέμ βρέθηκε στην περιοχή αλλά δεν τελείωσε σωστά τη φάση και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Η ελληνική ομάδα συνέχιζε να πιέζει τους αντιπάλους της όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, με τον εκνευρισμό να έχει κάνει την εμφάνισή του και τον χρόνο να κυλάει εις βάρος του Ολυμπιακού.

Στο 87' το γκολ της ισοφάρισης ήρθε για τον Ολυμπιακό σε μία φάση που στάθηκε τυχερός. Μετά από σουτ του Καμαρά η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Αγκιμπού Καμαρά. Η αλλαγή του Μαρτίνς με συρτό σουτ νίκησε τον Κάχλινα για το 1-1.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Βούλγαροι έχασαν μοναδική ευκαιρία να φύγουν με το «διπλό». Ο Ντεσπόντοφ πέρασε τον Τζολάκη ο οποίος βγήκε μακριά από την εστία του χωρίς λόγο, ο αντίπαλος εξτρέμ τον πέρασε αλλά για καλή τύχη του Ολυμπιακού πλάσαρε άουτ σε κενή εστία.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά και αμετάκλητα τους λογαριασμούς τους σε μία εβδομάδα (10/8) στη Βουλγαρία. Υπενθυμίζεται ότι από φέτος δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά (61' Ανδρούτσος), Μπα, Σεμέδο, Σισέ (53' Ελ Αραμπί), Ρέαμπτσουκ, Κουντέ (46' Εμβιλά), Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά (72'), Χασάν

Λούντογκορετς (Βάλντας Νταμπράουσκας): Κάχλινα, Ικόκο, Βερντόν, Πλάστουν, Νεντιάλκοφ, Μποτζί, Γκονζάλβες, Κάουλι Σόουζα (73' Σαντάνα), Ντεσπόντοφ, Τεκπετέι (82' Σισίνιο), Σωτηρίου (89' Βάντερσον)