Ιωνικός-Ολυμπιακός 0-3: Με Μασούρα πρωταγωνιστή πήρε τους τρεις βαθμούς (video)

6/2/2022 19:06
Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Μασούρα, που πέτυχε ένα γκολ και κέρδισε ένα πέναλτι, επικράτησε με 3-0 του Ιωνικού στη Νίκαια και αύξησε για την ώρα στους 12 βαθμούς την διαφορά από τον 2ο ΠΑΟΚ.

Ο Αγκιμπού Καμαρά με ένα φανταστικό σουτ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, ο Ιωνικός άξιζε ένα γκολ αλλά «έπεσε» πάνω σε έναν εξαιρετικό Βατσλίκ.

Στην επανάληψη ο Μασούρας με δύο ωραίες ενέργειες φρόντισε να δώσει μία άνετη νίκη στην ομάδα του, καθώς αρχικά κέρδισε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τικίνιο και λίγο αργότερα σκόραρε ένα υπέροχο τέρμα για το τελικό 3-0.

Γκολάρα Αγκιμπού, σωτήρας Βατσλίκ

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και βρήκαν δίχτυα με κεφαλιά του Τικίνιο στο 3' όμως μετά από εξέταση του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Μαντί Καμαρά στην αρχή της φάσης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν να επιτεθούν όμως η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στους γηπεδούχους. Η ομάδα της Νίκαιας έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Λένις βρέθηκε απέναντι από τον Βατσλίκ αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έδιωξε σωτήρια το πλασέ του αντιπάλου του.

Ο Ιωνικός ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και στο 18' λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά ο Άοσμαν δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα μετά από μία κακή αντίδραση του Λαλά.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός όμως που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 24'. Ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έπιασε ένα φανταστικό σουτ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χουτεσιώτη.

Το γκολ αυτό δεν πτόησε τον Ιωνικό ο οποίος έψαξε αντίδραση αλλά έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Βατσλίκ. Ο Τσέχος τερματοφύλακας αρχικά απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Ντάλσιο στο 33' και στο 44' αντέδρασε πολύ σωστά αρχικά σε τετ α τετ με τον Μάντζη και έπειτα σε ένα μακρινό σουτ του Κιάκου.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παπασταθόπουλο να ζητάει πέναλτι για τράβηγμα μέσα στην περιοχή αλλά με τον διαιτητή να δείχνει «παίζεται».

Ο Μασούρας έκανε την διαφορά στην επανάληψη

Οι δύο ομάδες μπήκαν με την ίδια όρεξη στο δεύτερο μέρος χωρίς να δημιουργήσουν όμως κάποια ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Στο 55' όμως ο Εμβιλά βρήκε πολύ ωραία τον Μασούρα μέσα στην περιοχή, ο Έλληνας εξτρέμ κράτησε την μπάλα και κέρδισε το πέναλτι από τον Ρομαό. Ο Τικίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 2-0, κάνοντας έτσι τη συνέχεια που πιο εύκολη για τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει οριστικά στο 58' όταν ο Ολυμπιακός έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε τον Μασούρα και αυτός με υπέροχο πλασέ «έγραψε» το 3-0. Από εκεί και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν ανησύχησαν ως το τέλος.

Η είσοδος του Έλληνα εξτρέμ ήταν καθοριστική για την άνετη όπως αποδείχθηκε νίκη του Ολυμπιακού που βρίσκεται πλέον στο +12 από τον 2ο ΠΑΟΚ.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι (89' Τσιριγώτης), Σάντσες, Κιάκος, Ματσούκας (89' Πογκοσιάν), Κάνιας, Ρομαό, Λένις (79' Μαχαίρας), Ντάλσιο, Άοσμαν, Μάντζης (79' Μάναλης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (83' Ο. Μπα), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (66' Ονιεκούρου), Μ. Καμαρά, Βαλμπουενά (46' Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Ροντρίγκες, Τικίνιο (66' Αραμπί).