ΠΑΟΚ-Μίντιλαντ 2-1 (5-3 πεν.): Του το χρωστούσε η ιστορία (video)

25/2/2022 00:57
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση επί της μαχητικής Μίντιλαντ στα πέναλτι (1-1 κ.δ. 5-3 πεν.) και να βρεθεί έτσι μετά από 48 χρόνια σε «16» ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να πάρει σκορ πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο καθώς προηγήθηκε με τον Αν. Ζίβκοβιτς στο 20' και έξι λεπτά μετά ο Βιεϊρίνια με υπέροχο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Λουτσέσκου κλείστηκαν πίσω και το «πλήρωσαν» καθώς η Μίντιλαντ μείωσε στο 80' και είχε ευκαιρίες να κάνει το 2-2 και να πάρει την πρόκριση.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, οι δύο ομάδες ήταν κουρασμένες με τον ΠΑΟΚ όμως να είναι αυτός που να έχει τις ευκαιρίες αλλά να μην βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στα πέναλτι μίλησε όμως η ψυχραιμία των ασπρόμαυρων αλλά και η ποιότητα του Πασχαλάκη ο οποίος απέκρουσε το πρώτο πέναλτι της Μίντιλαντ και έπειτα ευστόχησαν όλοι οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά.

Σκορ πρόκρισης από το πρώτο μέρος

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε από την αρχή του παιχνιδιού να πάρει τον έλεγχο και να ψάξει αρχικά το πρώτο γκολ και απείλησε για πρώτη φορά στο 10' με ένα σουτ του Μπίσεσβαρ το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Μίντιλαντ όπως και στο πρώτο παιχνίδι έτσι και τώρα έψαξε να χτυπήσει κυρίως μέσω αντεπιθέσεων και στο 10' οι Δανοί έφυγαν 3 με 2 όμως ο Σίστο αποφάσισε να σουτάρει αντί για να σπάσει την μπάλα και ο Πασχαλάκης έδιωξε σωτήρια.Τρία λεπτά μετά μάλιστα ο Ονιεντίκα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά αστόχησε και στη επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Τσόλαν βρήκε χώρο και πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πεσμένος έδωσε την πάσα στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους οι οποίοι στο 26' βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Ο Βιεϊρίνια βρήκε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα ασύλληπτο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα και «έγραψε» το 2-0.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απέκτησε ξεκάθαρη ψυχολογία και με το σκορ πρόκρισης που είχε μπορούσε να ελέγξει το παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις βέβαια η Μίντιλαντ έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ με τον Παουλίνιο, το πλασέ του οποίου όμως μέσα από την περιοχή κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Οπισθοχώρησε και το «πλήρωσε» ο Δικέφαλος

Στην επανάληψη η Μίντιλαντ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να ρίξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να κρατήσει το 2-0 που θα τον έστελνε στους «16» της διοργάνωσης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία πολύ καλή στιγμή στο 60' όταν ο Χεκ μπήκε μέσα στην περιοχή πλάσαρε όμως ο Πασχαλάκης βρήκε έγκαιρα και απέκρουσε.

Ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα από ένα σημείο και έπειτα, άφησε αρκετό χώρους στην αντίπαλο της και η Μίντιλαντ πίεσε αρκετά για να βρει το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση και τελικά μείωσε με τέρμα του Χεγκ στο 80' που αυτή τη φορά κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη.

Οι Δανοί ανέβασαν ακόμα περισσότερο τους Θεσσαλονικείς και έφτασαν πολύ κοντά στο 2-2 αμέσως μετά όταν ο Σβιαντσένκο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να αντέξει στην πίεση της Μίντιλαντ και να βρει χώρο στις αντεπιθέσεις για να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια, όμως λίγο έλειψε να δεχτεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις όμως ο Ίνγκασον έσωσε με ωραίο τάκλιν.

Στην παράταση οι ασπρόμαυροι προσπάθησαν να ισορροπήσουν τον ρυθμό και το κατάφεραν και στο 100' απείλησαν με τον Ζίβκοβιτς ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Ντιρ παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι απείλησαν δις με τον Τσόλακ, όμως ο Κροάτης φορ έστειλε αμφότερες τις φορές τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η κούραση ήταν εμφανής και στις δύο ομάδες που δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση από εκεί και έπειτα και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί o ΠΑΟΚ ήταν σαφώς πιο ψύχραιμος, ευστόχησε σε όλες του τις εκτελέσεις με τον Πασχαλάκη να αποκρούει το πρώτο πέναλτι της Μίντιλαντ και τον Κούρτις να τον στέλνει μετά από 48 χρόνια Μάρτιο στην Ευρώπη.