Conference League: Προβάδισμα μετά από ματσάρα για Φέγενορντ, όλα ανοικτά για Ρόμα και Λέστερ (video)

28/4/2022 23:57
Ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι ημιτελικοί του νεοσύστατου Conference League με τις τέσσερις ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για τις ρεβάνς.

Η Φέγενορντ σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι επικράτησε με 3-2 της Μαρσέιγ και έχει ένα μικρό προβάδισμα για τον επαναληπτικό. Οι Ολλανδοί πήραν γρήγορα το προβάδισμα με 2-0 όμως οι Γάλλοι είχαν απάντηση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως ένα τραγικό λάθος της άμυνας τους στο ξεκίνημα της επανάληψης έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλο τους να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η Μαρσέιγ γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση με τη Φέγενορντ να κρατάει ένα σημαντικό πλεονέκτημα για την επόμενη εβδομάδα στη Μασσαλία.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Λέστερ και η Ρόμα ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην Αγγλία και τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό του «Ολίμπικο» σε μία εβδομάδα. Οι «τζαλορόσι» προηγήθηκαν με τον Πελεκρίνι στο 15' αλλά οπισθοχώρησαν και τελικά δέχθηκαν την ισοφάριση στο 67' από τον Λούκμαν με το παιχνίδι να μην έχει πολλές συγκινήσεις έπειτα.

Τρομερό πρώτο μέρος, τα λάθη στοίχισαν στη Μαρσέιγ

Το παιχνίδι στην Ολλανδία είχε πολύ ωραίο ρυθμό από την αρχή η Φέγενορντ πίεσε από την αρχή και απείλησε με τον Ντέσερς όμως η Μαρσέιγ έκανε επίσης αισθητή την παρουσία της με ευκαιρίες των Ντιένγκ και Ντέρσον.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 18' όταν ο Σινιστέρα βρήκε με εκπληκτικό τακουνάκι τον Ντέσερς και αυτός μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μανταντά για το 1-0. Οι Ολλανδοί είχαν το μομέντουμ και δύο λεπτά μετά εκμεταλλεύτηκαν την λάθος στημένη άμυνα των Γάλλων, ο Ντέσερς έφυγε μόνος του από τα δεξιά και πάσαρε για τον Σινιστέρα ο οποίος με σουτ «έγραψε» το 2-0.

Η Μαρσέιγ δεν έδειξε ωστόσο να απογοητεύεται από αυτή την εξέλιξη και μείωσε με ένα υπέροχο σουτ του Ντιένγκ στο 28'. Λίγο μάλιστα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ζέρσον πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και έκανε το 2-2 δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Φέγενορντ ξεκίνησε ιδανικά και το δεύτερο μέρος και μόλις στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα πέτυχε το 3-2 ενώ τη σέντρα την είχε η Λέστερ. Ο Τσαλέτα-Τσαρ γύρισε αδύναμα την μπάλα προς τον Μανταντά, ο Ντέσερς πρόλαβε και έκλεψε και με το μυτάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν μετά το 65' χωρίς όμως να βρουν κάποια μεγάλη ευκαιρία, σε αντίθεση με την Φέγενορντ η οποία στο 76' «άγγιξε» το 4-2 με τον Ντέσερς αλλά ο Μανταντά έδιωξε εντυπωσιακά.

Ο ρυθμός σαφώς δεν ήταν αυτός του πρώτου ημιχρόνου αλλά στο 84' ο Ντιένγκ δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Μαριάνο, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήρε και πάλι «φωτιά» με τους δύο τερματοφύλακες να είναι πρωταγωνιστές. Αρχικά στο 90' ο Μαριάνο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Παγέ και στις καθυστερήσεις ο Μανταντά σε νέο τετ α τετ είπε «όχι» στον Τζάχανμπακς.

Διαβασμένη Ρόμα, πίεσε και δικαιώθηκε η Λέστερ

Η Λέστερ φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε πρώτη με ένα σουτ του Καστάνιε στο 4', η Ρόμα όμως έδειξε καλά διαβασμένη και έκανε το παιχνίδι της. Προσπάθησε να χτυπήσει με την ταχύτητα της στις αντεπιθέσεις και στο 15' ο Ζαλέβσκι πάσαρε ωραία στην πλάτη της άμυνας για τον Πελεγκρίνι ο οποίος νίκησε τον Σμάιχελ και άνοιξε το σκορ.

Οι «αλεπούδες» μπορεί να είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους αλλά απειλούσαν κυρίως με κάποια σουτ που δεν μπορούσαν να ανησυχήσουν ουσιαστικά τον Ρουί Πατρίσιο. Ο Μουρίνιο έδειχνε να «μπλοκάρει» τα σχέδια του Ρότζερς στο πρώτο μέρος και οι «τζιαλορόσι» πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Οι Άγγλοι επιχείρησαν να επιτεθούν και στην αρχή της επανάληψης και άγγιξαν την ισοφάριση αλλά ο Λούκμαν από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι. Η Ρόμα οπισθοχώρησε αρκετά στο δεύτερο μέρος και το πλήρωσε στο 67' όταν ο Λούκμαν με προβολή μέσα από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ομάδα του Μουρίνιο προσπάθησε να βγει μπροστά έπειτα όμως αυτό του Ρότζερς ήταν πιο απειλητικό και πάλι και ο Ιχεανάτσο έφτασε κοντά στο γκολ στο 78' με τον Ρουί Πατρίσιο να του το αρνείται.

Η δύναμη και η τεχνική του Έιμπραχαμ ωστόσο παραλίγο να δώσουν και πάλι στη Ρόμα το προβάδισμα, όταν ο Άγγλος νίκησε κατά κράτος την αντίπαλη άμυνα, έστρωσε με τακουνάκι στον Ολιβέιρα αλλά ο Σμάιχελ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Από εκεί και έπειτα δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση και έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο «Ολίμπικο» την ερχόμενη Πέμπτη.