Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 84-74: Ήττα και 4η θέση για τους Πειραιώτες στο Final-4 (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
21/5/2022 18:53
Ο Ολυμπιακός δεν τα κατέφερε ούτε κόντρα στην Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε με 84-74 στον μικρό τελικό του Final-4 της Euroleague κατακτώντας την 3η θέση.

Ο «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν και πάλεψαν για τους φιλάθλους τους και τον Γιώργο Πρίντεζη, που έδωσε το τελευταίο ματς της ευρωπαϊκής του καριέρας και αποθεώθηκε, αλλά «λύγισαν» όντες άδειοι από ενέργεια, κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Οι Μίροτιτς (19π.) και Σανλί (16π.) πέτυχαν μεγάλα καλάθια στο τέλος και χάρισαν την 3η θέση στην Μπαρτσελόνα. Ο Νικ Καλάθης είχε 9 πόντους και 13 ασίστ για τους «μπλαουγκράνα» και έφτασε τις 22 στα δύο ματς καταρρίπτοντας το προηγούμενο σχετικό ρεκόρ που κατείχε πο Δημήτρης Διαμαντίδης σε Final-4 από το 2011.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού απέναντι στην Μπαρτσελόνα και σίγουρα θα προτιμούσε να είχε κάνει αυτή την εμφάνιση κόντρα στην Εφές στον ημιτελικό. Ο Σλούκας είχε 14 πόντους και 7 ασίστ, 11 πρόσθεσε ο ΜακΚίσικ και 10 ο Ντόρσεϊ.

Το ματς
Οι «μπλαουγκράνα» είχαν από την αρχή τον έλεγχο του ρυθμού και της αναμέτρησης και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 7 πόντους (45-38), φτάνοντας στο 24' τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (57-42) με τον Μίροτιτς να κάνει... πάρτι.

Κάπου εκεί η άμυνα των πειραιωτών «έσφιξε», ο Σλούκας «ξύπνησε», ο Βεζένκοφ φώναξε ακόμα πιο δυνατά «παρών» και με αντεπίθεση διαρκείας, ο Ολυμπιακός έφτασε στο -3 (68-65) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το τάιμ άουτ που ζήτησε σε εκείνο το σημείο ο Γιασικεβίτσιους αποδείχθηκε ευεργετικό όμως για την ομάδα του, καθώς επέστρεψε στο ματς «τρέχοντας» σερί 7-0 και ουσιαστικά «κλειδώνοντας» τη νίκη, αφού τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά με το τελικό σκορ απλά να διαμορφώνεται στο 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-38, 62-56, 84-74