Γκόμελ - Άρης 1-2: Με πρωταγωνιστή τον Γκρέι οι «κίτρινοι» νίκησαν ξανά και προκρίθηκαν πανηγυρικά

27/7/2022 22:54
Ο Άρης νίκησε ξανά την Γκόμελ με 2-1, ως τυπικά φιλοξενούμενος στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και σε συνδυασμό με τη νίκη του στο πρώτο ματς με 5-1, προκρίθηκε πανηγυρικά στον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αντρέ Γκρέι ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ της ελληνικής ομάδας -από ένα στο φινάλε κάθε ημιχρόνου φτάνοντας συνολικά τα τέσσερα τέρματα σε δύο ματς και οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους «κίτρινους» στην επόμενη φάση. Στο 82' είχε μειώσει προσωρινά με πέναλτι ο Γκογκολασβίλι.

Το συγκρότημα του Χερμάν Μπούργος λοιπόν πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, εκεί όπου όλα δείχνουν ότι θα βρει απέναντί του τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί νίκησαν εκτός έδρας με 3-0 τη Ζίρα από το Αζερμπαϊτζάν και την Πέμπτη (28/3) θα «σφραγίσουν» την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στο Ισραήλ στις 4/8 και η ρεβάνς μία εβδομάδα αργότερα (11/8) στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ανώτερος ο Άρης και προβάδισμα με Γκρέι

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η πρώτη μεγάλη φάση του ματς καταγράφηκε στο 9' και ήταν για τον Άρη. Ο Πάλμα έστρωσε την μπάλα στον Γκρέι μέσα στην περιοχή, με τον Τζαμαϊκανό στράικερ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Στο 23' ο κόουτς των «κίτρινων» προχώρησε σε μία γρήγορη αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Ντιόπ -ο οποίος είχε παρατηρηθεί με κίτρινη κάρτα- με τον Νταμπό, ούτως ώστε να προστατεύσει τον ποδοσφαιριστή του. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, ο Εμπακατά σέντραρε για τον Καμάτσο, με τον τελευταίο να μην κατορθώνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με την κεφαλιά που επιχείρησε.

Ακόμα μία καλή στιγμή κατέγραψε ο Άρης στο 39'. Μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Πάλμα, ο Νταμπό σούταρε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή όμως ήταν άστοχος.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 45' πάντως οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ. Ο Μαντσίνι έκανε ωραία ασίστ στον Γκρέι και ο έμπειρος επιθετικός δεν αστόχησε, ανοίγοντας το σκορ και μαζί τον δρόμο για μία δεύτερη νίκη κόντρα στην Γκόμελ.

Έχασε ευκαιρίες, ισοφαρίστηκε αλλά στο τέλος «μίλησε» ξανά ο Γκρέι

Η πρώτη σημαντική φάση και στην επανάληψη ήταν για τον Άρη, με τον Πάλμα να βγαίνει απέναντι από τον Καβαλέου αλλά να νικιέται από τον Λευκορώσο πορτιέρο των τυπικά γηπεδούχων στο 49'.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε να κυριαρχεί στο χορτάρι του «Κλεάνθης Βικελίδης» κι «άγγιξε» ένα δεύτερο γκολ σε ακόμα δύο περιπτώσεις, με τον Πίρσμαν στο 58' και τον Μαντσίνι στο 63' να αστοχούν αμφότεροι από καλή θέση.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης έχασε ακόμα μία ευκαιρία. Ο Καμάτσο βρέθηκε τετ α τετ όμως δεν κατόρθωσε ούτε κι αυτός να νικήσει τον Καβαλέου και να «γράψει» το 0-2.

Στο 71' καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για την Γκόμελ. Ο Μάκας βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή με τον Κουέστα να αποκρούει σωτήρια διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του.

Οι τυπικά γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα πια στο χορτάρι και στο 75' έχασαν νέα κλασική ευκαιρία, με το σουτ του Σέντκο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Στο 81' η Γκόμελ κέρδισε πέναλτι κι ένα λεπτό αργότερα ο Γκογκολασβίλι -ο οποίος είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή στο 80'- νίκησε από τη λευκή βούλα τον Κουέστα ισοφαρίζοντας 1-1.

Το ματς πλέον ήταν αρκετά «ανοιχτό» καθώς η πρόκριση είχε κριθεί και οι δύο ομάδες έπαιζαν μόνο για τη νίκη και τους βαθμούς. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να παίρνει την ασίστ από τον Ιτούρμπε και να σκοράρει για το τελικό 1-2, «σφραγίζοντας» με δύο νίκες την πρόκριση του Άρη στην επόμενη φάση.

Γκόμελ (Βλάντιμιρ Νεβίνσκι): Καβαλέου, Κουτσίνσκι, Σόκολ, Άφι, Πάντια, Μπάγκα, Κοστρόβ (87' Σοβπέλ), Ανουφρίεβ (68' Καζλάουσκι), Αντεολά (80' Ποταπένκο), Σέντκο (87' Γερμάκοβιτς), Μάκας (80' Γκογκολασβίλι)

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (46' Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46' Πίρσμαν), Ντιόπ (23' Νταμπό), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Καμάτσο (83' Ιτούρμπε), Πάλμα (83' Χατζηιωάννου), Γκρέι