Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Ανατροπή με Κιάρτανσον και εξάδα για τους Περιστεριώτες!

10/10/2022 20:07
Ο Ατρόμητος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιάρτανσον επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι και πέτυχε έτσι την τρίτη του φετινή ανατροπή.

Οι Περιστεριώτες με αυτή τους τη νίκη έφτασαν τους 11 βαθμούς και βρέθηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας την ώρα που η ομάδα των Ιωαννίνων παρέμεινε στους 4 και στην 12η θέση.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος με τους φιλοξενούμενους να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν τους και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη ωστόσο το γκολ του Παντελάκη στο 63' άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος πίεσε και με δύο γκολ του Κιάρτανσον (75', 86') έφτασε στην ανατροπή.

Αργός ρυθμός, λιγοστές ευκαιρίες

Ο Ατρόμητος ήταν πιο κινητικός στην αρχή του παιχνιδιού και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε αρχικά με ένα σουτ του Ρομπάιγ στο 12' ενώ δύο λεπτά μετά ο Έντερ με μία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρισκόταν σε θέση άμυνας αλλά φαίνεται πως τον βόλευε ο ρυθμός του αγώνα και κρατούσε σχετικά εύκολα τους αντιπάλους του μακριά από την εστία του Σούλη. Οι δύο ομάδες από ένα σημείο και μετά είχαν αρκετές λάθος μεταβιβάσεις και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική εντός στόχου σημειώθηκε στο 42'.

Ο Ροσέρο μετά από λάθος των παικτών του Ατρομήτου έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σωτήρια. Λυτρωτής Κιάρτανσον και άλλη μία ανατροπή

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πιο επιθετική διάθεση, είχαν πάλι με τον Ρομπάιγ άλλη μία καλή στιγμή στο 49' αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Σούλη. Ο ΠΑΣ ακόμα και όταν επιτιθόταν το έκανε με λιγότερους παίκτες παρόλα αυτά ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ.

Ο Σόρια στο 63' εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Παντελάκης πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Μαυρομάτη και να καταλήγει στα δίχτυα του Γιαννιώτη. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν άμεσα και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση πέντε λεπτά μετά αλλά είδαν τον Σούλη να κάνει μία μεγάλη επέμβαση στο δυνατό σουτ του Κλωναρίδη.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε τελικά «καρπούς» στο 75' όταν ο Κιάρτασον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο Τζαβίδας που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο γύρισε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Ισλανδός φορ με κοντινή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά «άνοιξε» είχε σαφώς πιο γρήγορο ρυθμό με τους Περιστεριώτες να πιέζουν για την ανατροπή και τους Γιαννιώτες να προσπαθούν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Τελικά οι παίκτες του Κόουλμαν έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα έπειτα από ωραία συνεργασία. Ο Μουνίθ βρήκε με ωραία κάθετη τον Κεσχρίντα στα δεξιά, αυτός έκανε μία χαμηλή σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Κιάρτανσον με προβολή νίκησε για δεύτερη φορά τον Σούλη στο 86'.

Στα τελευταία λεπτά ως τη συμπλήρωση των ενενήντα και στα συν πέντε των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τον Ατρόμητο να πανηγυρίζει την τρίτη του φετινή νίκη με ισάριθμη ανατροπή.

Ατρόμητος (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαίας, Μαυρομάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριντγιόνσον (61' Μουνίθ), Κουέν (61' Έρλινγκμαρκ), Κλωναρίδης (74' Τζαβίδας), Κιάρτανσον (92' Τζοβάρας), Ρομπαίγ.

ΠΑΣ Γιάννινα:(Στάικος) Σούλης, Σόρια (88' Μορέιρα), Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος (81' Μπαγκαλιάνης), Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Τζίμας, Ποζνάνσκι, Ροσέρο, Σταματελόπουλος (12' Μπάλαν).