Η Ρίβερ έκανε «δώρο» το πρωτάθλημα στην Μπόκα σε «μυθικό» φινάλε στην Αργεντινή (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
24/10/2022 13:15
Η Μπόκα Τζούνιορς κατέκτησε το 35ο πρωτάθλημα της ιστορίας της στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Αργεντινής. Σ' ένα δραματικό φινάλε η Μπόκα στέφθηκε πρωταθλήτρια χάρη σε ανατροπή που πέτυχε η «αιώνια αντίπαλός» της, η Ρίβερ Πλέιτ!

Οι «μιγιονάριος» έφυγαν νικητές με ανατροπή στο φινάλε επί της δεύτερης στην κατάταξη, Ρασίνγκ (1-2) με το γκολ να έρχεται στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χάσει νωρίτερα πέναλτι το οποίο θα τους έφερνε «αγκαλιά» με τον τίτλο!

Χάρισαν έτσι ουσιαστικά τον τίτλο στους «σενέισες», οι οποίοι ισοφάρισαν στο τέλος την Ιντεπεντιέντε στο «Μπομπονέρα» σε 2-2 και κατάφεραν να κατακτήσουν τον τίτλο.