Βέλγιο-Μαρόκο 0-2: Tα «Λιοντάρια του Άτλαντα» έδειξαν τα δόντια τους! (video)

27/11/2022 17:00
Το Μαρόκο επικράτησε με 2-0 του Βελγίου στην Ντόχα κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη στον 6ο όμιλο όπου πλέον το ίδιο έχει γίνει το φαβορί για την πρόκριση.

Το αποτέλεσμα μόνο άδικο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί καθώς οι Μαροκινοί δεν φοβήθηκαν τους θεωρητικά ανώτερους αντιπάλους τους και μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο βγήκαν μπροστά. Ο Σαμπίρι με μία εκτέλεση φάουλ στο 73', ο Κουρτουά ευθύνεται για το γκολ, και ο Αμπουχάλ στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα τέρματα για τους Αφρικανούς απέναντι σε ένα Βέλγιο που προβλημάτισε και πάλι.

Έτσι το Μαρόκο έφτασε τους πέντε πόντους και ό,τι και να γίνει στην άλλη αναμέτρηση, του αρκεί ο βαθμός της ισοπαλίας στο επόμενο του παιχνίδι με τον Καναδά για να περάσει στην επόμενη φάση. Από την άλλη το Βέλγιο μπαίνει πλέον σε περιπέτειες και θα «παίξει» έναν τελικό με την Κροατία.

Χωρίς ρυθμό και λίγες οι ευκαιρίες

Το Βέλγιο μπήκε σαφώς πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ήθελε από την αρχή να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. Στο 6' μάλιστα είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν ο Τόργκαν Αζάρ βρήκε τον Μπατσουαγί ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Μουνίρ έδιωξε εντυπωσιακά.

Το Μαρόκο έπαιζε κυρίως έχοντας το μυαλό του στην άμυνα αλλά απείλησε για πρώτη φορά στο 21' με τον Ζίγιες το σουτ του οποίου όμως ήταν αρκετά άστοχο. Οι τυπικά γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν και να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα αλλά χωρίς επιτυχία και η επόμενη καλή στιγμή ανήκε και πάλι στο Μαρόκο. Ο Χακίμι στο 35' βρήκε χώρο από τα αριστερά και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ζίγιες κατάφερε να σκοράρει με μία εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Ο Σαΐς μπήκε στην πορεία της μπάλας και μπορεί να μην ήρθε σε επαφή ήταν όμως εκτεθειμένος και επηρέαζε καθαρά το οπτικό πεδίο του Κουρτουά.

Φανταστικό Μαρόκο και τεράστια νίκη

Το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν άλλαξε, με το Μαρόκο να θέλει να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 50' με ένα σουτ του Ζίγιες που κατέληξε στην αγκαλιά του Κουρτουά. Το Βέλγιο είχε απάντηση και δύο λεπτά είχε τη δική του καλή στιγμή με τον Εντέν Αζάρ αλλά αυτός είδε το σουτ που επιχείρησε να αποκρούει σε κόρνερ ο Μουνίρ.

Στο 57' ωστόσο το Μαρόκο ήταν αυτό που «άγγιξε» το γκολ όταν ο Μπουφάλ μπήκε ωραία από τα αριστερά και έκανε το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουρτουά.

Οι αλλαγές του Μαρτίνεθ έκαναν το Βέλγιο πιο ενεργό επιθετικά και λίγο έλειψε μία από αυτές, ο Μέρτενς να σκοράρει στο 66' μετά από ωραία ενέργεια αλλά ο Μουνίρ δήλωσε και πάλι «παρών. Επτά λεπτά μετά ωστόσο το Μαρόκο κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Σαμπίρι να εκτελεί το φάουλ από πλάγια θέση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα τη στιγμή που ο Κουρτουά είχε μεγάλο μερίδιο ευθύνης στη φάση.

Το γκολ αυτό σίγουρα δεν ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, το Βέλγιο δεν έβρισκε τρόπους για να απειλήσει και χρειάστηκε μία στημένη φάση στο 81' για να «αγγίξει» την ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Βερτόνχεν δεν βρήκε στόχο.

Από εκεί και έπειτα το Μαρόκο ήταν αυτό που έβρισκε χώρους στις αντεπιθέσεις και έμοιαζε πιο πιθανό να πετύχει και δεύτερο γκολ και το έκανε στις καθυστερήσεις. Ο Ζίγιες βγήκε ωραία από τα δεξιά, «έσπασε» την μπάλα για τον Αμπουχάλ και αυτός με πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον Κουρτουά για το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Καστάνιε, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μενιέ (81' Λουκάκου), Ονάνα (60' Τίλεμανς), Βίτσελ, Θ. Αζάρ (75' Τροσάρ) , Ντε Μπρόινε, Εν. Αζάρ (60' Μέρτενς), Μπατσουαγί (75' Ντε Κετελάρε)

Μαρόκο: Μουνίρ, Χακιμί (68' Σαμπίρι), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουναχί, Αμραμπάτ, Αμαλάχ (67' Ατιγιάτ-Αλάχ) , Ζίγιες, Εν Νεσιρί (72' Χαμνταλάχ), Μπουφάλ (72' Αμπουχάλ)