Μαρόκο - Ισπανία 0-0 (3-0 πεν.): «Βόμβα» από τα «λιοντάρια», έστειλαν σπίτι τους «φούριας ρόχας» (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
6/12/2022 19:50
Το Μαρόκο πέτυχε την πρώτη τεράστια έκπληξη στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, καθώς μετά το 0-0 του ενενηνταλέπτου και της παράτασης, νίκησε με 3-0 στη διαδικασία των πέναλτι την Ισπανία και πέρασε στα προημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Τα «λιοντάρια» είχαν πλάνο, συγκέντρωση και ψυχή σε ολόκληρο το ματς και δεν φοβήθηκαν στιγμή τους φλύαρους «φούριας ρόχας» οι οποίοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και προσπάθειά τους για διάκριση έλαβε άδοξο τέλος.

Αποκαρδιωτικοί οι παίκτες του Λούις Ενρίκε στη διαδικασία των πέναλτι, δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε μία φορά και για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση αποκλείστηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα», με τον Μπόνο να σταματάει δύο εκτελέσεις και μία να καταλήγει στο δοκάρι.

Από την άλλη η ομάδα του Ρεγκραγκουί δικαίως πανηγύρισε μία παλικαρίσια πρόκριση με τους Σαμπίρι, Ζιγιές και Χακίμι να βρίσκουν δίχτυα στη διαδικασία των πέναλτι και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από τον αγώνα της Πορτογαλίας με την Ελβετία (6/12, 21.00).

Ο Χακίμι την πρώτη απειλή

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν φανερό ότι οι Ισπανοί θα είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, με τους Μαροκινούς να περιμένουν και να προσπαθούν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις.

Σε μία τέτοια κέρδισαν ένα φάουλ σε καλή θέση και στο 12' η απευθείας εκτέλεση του Χακίμι έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σιμόν.

Μεγάλη ευκαιρία με Ασένσιο για την Ισπανία

Η πρώτη πραγματικά μεγάλη φάση του ματς καταγράφηκε στο 26'. Ο Ασένσιο έφυγε στην πλάτη της άμυνας των τυπικά γηπεδούχων όμως το τελείωμά του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπόνο.

Ένα λεπτό νωρίτερα βέβαια είχαν κατορθώσει να μην σκοράρουν σε μία σπάνια στιγμή, όμως και να άνοιγαν το σκορ, το γκολ δεν θα μετρούσε καθώς υποδείχθηκε σωστά οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Τεράστια φάση για τους Μαροκινούς με τον Αγκέρντ

Στο 42' οι παίκτες του Βαλίντ Ρεγκραγκουί έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Μπουφάλ έκανε ωραία κίνηση και σέντρα από τα αριστερά, όμως ο προωθημένος και αμαρκάριστος Αγκέρντ αστόχησε σε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Το μομέντουμ ήταν στην πλευρά του αουτσάιντερ όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς να σκοράρει και με το 0-0 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Βελτιώθηκε η Ισπανία και πήρε τα ηνία

Με την έναρξη της επανάληψης οι Ίβηρες έμοιαζαν να έχουν ανεβάσει ταχύτητα και θέλησαν να απειλήσουν κερδίζοντας κυρίως στατικές φάσεις κοντά στην περιοχή των Αφρικανών.

Σε μία από αυτές ο Όλμο θέλησε να αιφνιδιάσει από πλάγια θέση κι εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, με τον Μπόνο να είναι σε ετοιμότητα και να απομακρύνει με τις γροθιές στο 54'.

glomex;v-couv4y117dzt

Ανούσια κατοχή για τους «φούριας ρόχας»

Το παιχνίδι κυλούσε με τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε να κυριαρχούν αλλά να αδυνατούν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς πάντως να απειλούνται καθόλου από τους Μαροκινούς.

Ο κλοιός έσφιγγε κοντά στην εστία των Μαροκινών και στο 81' ο Μοράτα από πλάγια θέση έκανε μία συρτή σέντρα-σουτ η οποία όμως πέρασε παράλληλα χωρίς να βρει η μπάλα σε κάποιον συμπαίκτη του ή αντίπαλο.

Παραλίγο... buzzer beater από τον Όλμο

Στο 95' ο Ντάνι Όλμο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και η μπάλα πέρασε απ' όλους, με τον Μπόνο να αποκρούει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία και να σώζει την ομάδα του σε αυτό το χρονικό σημείο από την ήττα και τον αποκλεισμό.

Ανέβασε ρυθμό στην παράταση το Μαρόκο όμως... πέναλτι

Στο έξτρα ημίωρο ήταν φανερό ότι οι Μαροκινοί αναθάρρησαν και πλέον πίστευαν ακόμα περισσότερο ότι ήταν σε θέση να κάνουν το «μπαμ» και να προκριθούν.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους της παράτασης τα «λιοντάρια»... άγγιξαν το γκολ. Ο Σεντίρα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως το πλασέ του δεν ήταν το ενδεδειγμένο και ο Σιμόν έσωσε την Ισπανία με το πόδι.

Πλησίασε ξανά στο buzzer beater η Ισπανία με τον Σαράμπια

Τίποτα ιδιαίτερο δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο του έξτρα ημιώρου και ο χρόνος κυλούσε αργά και βασανιστικά προς τη διαδικασία των πέναλτι.

Ωστόσο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαράμπια βρέθηκε αμαρκάριστος στην «πλάτη» της άμυνας όμως το σουτ του πήγε στο δοκάρι κι άουτ.

Η μοίρα των δύο αντιπάλων ήταν αυτή και το τελευταίο σφύριγμα του Αργεντινού διαιτητή Ραπαλίνι οδήγησε αμφότερες στην ψυχοφθόρο διαδικασία που θα έκρινε το αποτέλεσμα.

Τραγικοί οι Ισπανοί, θρίαμβος για το Μαρόκο με Μπόνο

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Ισπανοί αποδείχθηκαν «λίγοι» και ηττήθηκαν εμφατικά με 3-0, καθώς δεν σκόραραν ούτε μία φορά σε τρεις εκτελέσεις, με το πέναλτι α λα Πανένκα να δίνει του Χακίμι να δίνει την πρόκριση στο Μαρόκο.