Μαρόκο-Πορτογαλία 1-0: Το παραμύθι συνεχίζεται, στο καναβάτσο οι Ίβηρες, έγραψαν ιστορία τα «λιοντάρια» (video)

10/12/2022 18:56
Το Μαρόκο ζει το όνειρό του καθώς νίκησε και την Πορτογαλία με 1-0, στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ κι εξασφάλισε την πρόκριση στους «4», γράφοντας ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη αφρικανική εθνική ομάδα στην ιστορία η οποία φτάνει στα ημιτελικά ενός Μουντιάλ.

Αν και ξανά θεωρούταν το μεγάλο αουτσάιντερ, το συγκρότημα του Βαλίντ Ρεγκραουί μετά την Ισπανία, έριξε στο καναβάτσο και την Πορτογαλία, χάρη στο γκολ του Εν-Νεσίρι στο 42', το οποίο έμελλε να αποδειχθεί αρκετό για να του χαρίσει την ιστορική πρόκριση.

Τα «λιοντάρια» πλέον θα περιμένουν να μάθουν την επόμενη αντίπαλό τους από το σπουδαίο ζευγάρι της Αγγλίας με τη Γαλλία.

Στον αντίποδα οι Πορτογάλοι δεν πήραν το μάθημα από τη... σφαλιάρα των Ισπανών κι έπεσαν στην ίδια παγίδα, με το όνειρο διάκρισης να ολοκληρώνεται.

Ξανά στον πάγκο ο Ρονάλντο

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Φερνάντο Σάντος θέλησε να επαναλάβει το επιτυχημένο πείραμα του ματς με την Ελβετία κι άφησε εκ νέου στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο, δίχως όμως να δικαιωθεί σε αυτήν την περίπτωση.

Μεγάλη φάση με Φέλιξ, απάντηση με Εν Νεσίρι

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο οι Πορτογάλοι πλησίασαν στο γκολ. Έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε από δεξιά ο Μπρούνο Φερνάντες, ο Ζοάο Φέλιξ έκανε την κεφαλιά «ψαράκι», με τον Μπόνο να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση.

Στο 6' ήταν η σειρά των Μαροκινών να απειλήσουν, καθώς έπειτα από κόρνερ ο Εν-Νεσίρι σηκώθηκε ανενόχλητος για την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ντιόγκο Κόστα.

Νέα απειλή με κεφαλιά του Εν Νεσίρι

Αν και αουτσάιντερ, το Μαρόκο ήταν φανερό ότι πατούσε καλά στο χορτάρι και είχε καταφέρει να αποδιοργανώσει πλήρως τους Ίβηρες.

Μέσα από μία στατική φάση κατάφερε μάλιστα να απειλήσει ξανά, με την κεφαλιά του Εν-Νεσίρι να φεύγει άουτ στο 25'.

«Άγγιξε» το γκολ η Πορτογαλία

Στο 31' ήταν η σειρά της Πορτογαλίας να πλησιάσει στο γκολ. Η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Φέλιξ έξω από την περιοχή και το σουτ του κόντραρε και πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του εξουδετερωμένου Μπόνο, με τον άσο της Ατλέτικο να είναι πολύ άστοχος από ευνοϊκή θέση στο 39'.

Καλή φάση με τον Αμαλά για το Μαρόκο

Ο ρυθμός είχε γίνει λίγο πιο γρήγορος στο ματς και στο 34' ήταν η σειρά των Αφρικανών να απειλήσουν. Ο Αμαλά βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή αλλά σούταρε απελπιστικά άστοχα. Ένα λεπτό μετά ο Μπουφάλ με σουτ έξω από την περιοχή θέλησε να αιφνιδιάσει, με τον Ντιόγκο Κόστα να μπλοκάρει με άνεση.

Ο Εν-Νεσίρι δεν συγχώρησε για τρίτη φορά

Η παροιμία του λαού αναφέρει: «Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και την κακή του μέρα». Δύο φορές λοιπόν ο Εν-Νεσίρι είχε απειλήσει με κεφαλιά, την τρίτη έμελλε να σκοράρει. Από σέντρα που έκανε ο Ατιγιάτ από αριστερά, ο Εν-Νεσίρι εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Κόστα και με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 42'.

Με το που σημειώθηκε το γκολ οι κάμερες αμέσως γύρισαν στον Ρονάλντο ο οποίος είχε μείνει απορημένος στον πάγκο.

Δοκάρι του Φερνάντες και διαμαρτυρίες για πέναλτι

Αμέσως μετά το γκολ, η Πορτογαλία βγήκε μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση. Λίγο έλειψε να τα καταφέρει με τον Μπρούνο Φερνάντες να πραγματοποιεί σέντρα-σουτ και η μπάλα να περνάει πάνω από τον Μπόνο και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μαροκινού γκολκίπερ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπρούνο Φερνάντες μπήκε στην περιοχή κι έκανε θεαματική «βουτιά», με τον διαιτητή να μην συγκινείται και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 1-0.

Πλησίασε στο 2-0 το Μαρόκο

Στο 49' οι Μαροκινοί έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ. Ο Ζίγιες εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από δεξιά, με την μπάλα να περνάει απ' όλους και να αιφνιδιάζει τον Κόστα, όμως ο γκολκίπερ των Πορτογάλων έσωσε την εστία του.

Ο Σάντος έβαλε τον Ρονάλντο για να σώσει την παρτίδα

Έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Φερνάντο Σάντος αποφάσισε να ρίξει στο γήπεδο τον Κριστιάνο Ρονάλντο με σκοπό να βρει τη λύση και τουλάχιστον να αποφύγει την ήττα στο ενενηντάλεπτο.

Στο 55' οι Αφρικανοί θέλησαν να βρουν γκολ σε αντεπίθεση όμως το σουτ του Ουναΐ ήταν κάκιστο.

Τρία λεπτά μετά ο Γκονσάλο Ράμος πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη και η μπάλα έφυγε άουτ.

Σπουδαία φάση με Φερνάντες για τους Ίβηρες

Η πρώτη μεγάλη φάση της Πορτογαλίας ήρθε στο 64'. Ο Μπρούνο Φερνάντες πήρε την μπάλα σε καλή θέση στο «ύψος» της περιοχής, όμως ο «κεραυνός» που εξαπέλυσε πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια.

Αφόρητη πίεση από την Πορτογαλία δίχως φάσεις

Ο χρόνος κυλούσε και ήταν ολοφάνερο πλέον ότι το Μαρόκο είχε μόνο ένα στόχο. Να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του και να πάρει τη νίκη μαζί με την πρόκριση.

Σπανίως έβγαινε σε αντεπίθεση και δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις.

Την ίδια ώρα οι Ίβηρες δεν ήταν ικανοί να φτιάξουν φάσεις ακόμα και μέσα από περιπτώσεις στατικών.

Φοβερή απόκρουση του Μπόνο σε φοβερό σουτ του Φέλιξ

Στο 82' η Πορτογαλία πλησίασε εκ νέου στην ισοφάριση. Ο Ρονάλντο έστρωσε την μπάλα στον Φέλιξ και ο τελευταίος με φοβερό αριστερό σουτ θέλησε να νικήσει τον Μπόνο, όμως ο έμπειρος τερματοφύλακας εκτινάχθηκε κι απέκρουσε σωτήρια.

Λίγο έλειψε να γίνει ήρωας ο Ρονάλντο

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρονάλντο πήρε μία μπαλιά στην «πλάτη» της άμυνας αλλά το γρήγορο τελείωμά του αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον Μπόνο.

Αποβολή μέσα σε δύο λεπτά για τον Σεντίρα

Ο Σεντίρα εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή για τους Μαροκινούς. Μέσα σε δύο λεπτά αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες κι αποβλήθηκε, δίνοντας ακόμα πιο δραματικό τόνο στο φινάλε του αγώνα.

Από μία μεγάλη ευκαιρία και τέλος

Στο 95' ο Αμπουκλάλ έφυγε στην κόντρα αλλά δεν νίκησε στο τετ α τετ με τον Ντιόγκο Κόστα και στο 97' ο Πέπε αστόχησε με κοντινή κεφαλιά.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Αργεντινού διαιτητή Τέγιο που βρήκε το Μαρόκο να θριαμβεύει με 1-0 και να γράφει ιστορία.

Μαρόκο (Βαλίντ Ρεγκραγκουί): Μπόνο, Χακίμ, Γιαμίκ, Σαΐς (57' Ντάρι), Ατιγιάτ, Άμραμπατ, Ουναΐ, Αμαλά (65' Μπανούν), Μπουφάλ (82' Γιαμπράν), Ζίγιες (82' Αμπουκλάλ), Εν-Νεσίρι (65' Σεντίρα)

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Νταλότ (79' Όρτα), Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο (51' Κανσέλο), Νέβες (51' Ρονάλντο), Οτάβιο (69' Βιτίνια), Μπερνάρντο Σίλβα, Φερνάντες, Φέλιξ, Ραμος (69' Λεάο)