Πόρτο-Ίντερ 0-0: Με στυλ... ιταλικό και τύχη στα προημιτελικά οι «νερατζούρι» (video)

15/3/2023 00:05
Η Ίντερ ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Πόρτο στο «Ντραγκάο» για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και σε συνδυασμό με τη νίκη της στην Ιταλία (1-0) πανηγύρισε την πρόκριση της στα προημιτελικά μετά από 12 ολόκληρα χρόνια. Δύο δοκάρια στο τέλος οι «δράκοι».

Το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε πρωταρχικό σκοπό να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του, αμύνθηκε σωστά και στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε.

Από την άλλη η Πόρτο είχε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, άξιζε ένα τέρμα και στις καθυστερήσεις είχε τρομερές ευκαιρίες για να το πετύχει με τους παίκτες της να σημαδεύουν δύο φορές το δοκάρι και τον Ντάμφρις να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Η Ίντερ θα βρεθεί έτσι για πρώτη φορά στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη σεζόν 2010-11 όταν και είχε αποκλειστεί με δύο ήττες από τη Σάλκε.

Η Πόρτο την πρωτοβουλία, αμύνθηκε σωστά η Ίντερ

Η Πόρτο ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι μόλις στο 3' όταν ο Ουρίμπε έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με τον Ονάνα να διώχνει με τα ακροδάχτυλα του σε κόρνερ.

Οι Πορτογάλοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, με τους Ιταλούς απλά να αμύνονται και να κρατάνε μακριά από την εστία του Ονάνα τους αντιπάλους τους. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ με ένα σουτ του Ζαϊντού στο 19' εκτός περιοχής αλλά ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά.

Η Ίντερ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της επιθετικά τρία λεπτά μετά όταν ο Μπαρέλα έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Τζέκο αλλά το σουτ του Βόσνιου έδιωξε σωτήρια ο Ντιόγκο Κόστα.

Οι «νερατζούρι» θέλησαν να πάρουν και άλλα μέτρα στο γήπεδο, οι «δράκοι» έψαχναν μεν το γκολ αλλά όχι ασκώντας μεγάλη πίεση κάτι που βοηθούσε την Ίντερ να αμύνεται χαμηλά χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Στο 40' βέβαια οι παίκτες του Κονσεϊσάο άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα, αυτή έφτασε στον Εβανίλσον μέσα στην περιοχή αλλά ο Ντιμάρκο πρόλαβε και έκοψε με τάκλιν διώχνοντας σε κόρνερ.

Η Ίντερ είχε επιλέξει να κοιτάξει πρώτα την άμυνα της και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ο Τζέκο όμως δεν βοηθούσε σε αυτό το στυλ και ο Λαουτάρο έμοιαζε εντελώς μόνος.

Χαμηλός ρυθμός, τρομερό φινάλε

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος και «κυνήγησαν» ένα γκολ στα πρώτα λεπτά, πάτησαν στην περιοχή του Ονάνα αλλά δεν είχαν καλή επιλογή στην τελική προσπάθεια.

Ο ρυθμός στην επανάληψη ήταν αργός, ο Ιντζάγκι είχε στήσει καλά την ομάδα του και δεν απειλούταν και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 76' ώστε η Πόρτο να φτιάξει την πρώτη της ευκαιρία με τον Γκρούγιτς να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τον Ονάνα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Η Ίντερ θέλησε να απαντήσει αμέσως μετά με τον Μχιταριάν να μπαίνει μέσα στην περιοχή αλλά να μην βρίσκει στόχο στην προσπάθεια του. Στα τελευταία λεπτά η Πόρτο ήταν αυτή που πίεζε ακόμα περισσότερο ψάχνοντας το γκολ για να στείλει το παιχνίδι έστω στην παράταση και στο 90+2' ο Τόνι Μαρτίνεθ με ωραίο γυριστό λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 90+5' μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από το 1-0, όταν ο Μαρκάνο μετά από φάση διαρκείας έκανε το σουτ με τον Ντάμφρις να διώχνει την μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με την Πόρτο να είναι όλη μπροστά και να βλέπει τους παίκτες της να σημαδεύουν δύο φορές το δοκάρι. Αρχικά ο Μαρκάνο με κεφαλιά ανάγκασε τον Ονάνα να αποκρούσει με τη βοήθεια του δοκαριού του και αμέσως μετά ο Γκρούγιτς με νέα κεφαλιά σημάδεψε πάλι το οριζόντιο δοκάρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέπε με τον εκνευρισμό να είναι έντονος και την Ίντερ να κρατάει έτσι το πολύτιμο για την ίδια 0-0.

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Πεπέ, Καρδόσο, Μαρκάνο, Ζαϊντού, Γκρούγιτς, Εουστάκιο (71' Φράνκο), Γκαλένο,Ουρίμπε, Ταρεμί, Εβανίλσον (71' Τόνι Μαρτίνεθ)

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα, Nτάμφρις, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (74' Ντε Φράι), Νταρμιάν, Ντιμάρκο (70' Ντ' Αμπρόσιο, Μπαρέλα, Μχιταριάν, Τσαλχάνογλου, Τζέκο (70' Λουκάκου), Λαουτάρο Μαρτίνες