Μάντσεστερ Σίτι - Λειψία 7-0: Διαστημικός Χάαλαντ, «καθάρισε» με πέντε γκολ τους Γερμανούς! (video)

14/3/2023 23:53
Με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει πέντε γκολ (!!) η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 7-0 την Λειψία στο «Έτιχαντ» και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ένας Χάαλαντ από άλλον πλανήτη, πήρε από το χέρι την Μάντσεστερ Σίτι και την έστειλε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Νορβηγός σούπερ σταρ πέτυχε πέντε γκολ στην ιστορική νίκη των «πολιτών» με 7-0 επί της Λειψίας στο «Έτιχαντ» και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην πρόκριση της ομάδας του στις οχτώ κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Ένα παιχνίδι που δεν αντέχει κριτικής, με τον 22χρονο να πετυχαίνει χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο (22’ πεν., 24’, 47’) και άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη (53’, 57’) ενώ ποιος ξέρει πόσα θα πετυχαίνει αν δε γίνονταν αλλαγή στο 63’ από τον Γκουαρδιόλα! Το σίγουρο είναι ότι έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που πετυχαίνει πέντε γκολ σ’ ένα ματς μετά τους Λουίς Αντριάνο και Λιονέλ Μέσι.

Τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν οι Γκιντογάν (49’) και Ντε Μπρόινε (90+2’), με την Σίτι να ισοφαρίζει τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της ιστορίας της στην Ευρώπη, έχοντας κερδίσει με το ίδιο σκορ την Σάλκε τον Μάριο του 2019.

Παράλληλα η ομάδα του Μάντσεστερ έμεινε αήττητη για 24 σερί παιχνίδια στο «Έτιχαντ» για το Τσάμπιονς Λιγκ και ισοφάρισε το ρεκόρ της Άρσεναλ ως η αγγλική ομάδα με το μεγαλύτερο αήττητο εντός έδρας σερί στην Ευρώπη.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προειδοποίησε μόλις στο 3’ με σουτ του Γκιντογάν εντός περιοχής, αλλά ο Γερμανός αν και αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να βρει εστία. Οι «πολίτες» είχαν την απόλυτη υπεροχή το ματς, απείλησαν ξανά στο 11’ με τον Χάαλαντ ο οποίος νικήθηκε από τον Μπλάσβιτς, ενώ στο 16’ το πλασέ του Γκρίλις από τα πλάγια της περιοχής κόντραρε σε συμπαίκτη του και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 21’. Ο διαιτητής ενημερώθηκε από το VAR ότι υπήρξε χέρι του Χένριχς εντός περιοχής μετά από κεφαλιά του Ρόδρι και μετά από on-field review καταλόγισε την -αυστηρή- παράβαση, δίνοντας την ευκαιρία στον Χάαλαντ να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Πριν καλά καλά κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί, η Σίτι βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Νορβηγό σούπερ σταρ (24’). Μετά από πίεση του Χάαλαντ στον Μπλάσβιτς, ο Ακάνζι κέρδισε την μπάλα και έδωσε στον Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος σημάδεψε με μακρινό σουτ το δοκάρι και στην επαναφορά ο Χάαλαντ σκόραρε με κεφαλιά, κάνοντας δύο τα τέρματα της ομάδας του. Μ’ αυτό το γκολ έφτασε τα 30 σε 25 παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ και έγραψε ιστορία ως ο νεότερος παίκτης που φτάνει σ’ αυτό τον αριθμό τερμάτων στην ιστορία της διοργάνωσης (22 ετών, 236 ημερών), παίρνοντας το ρεκόρ από τον Εμπαπέ (22 ετών, 352 ημερών), ενώ τα κατάφερε και πιο σύντομα από οποιονδήποτε!

Μετά το 2-0 η Λειψία αναγκάστηκε να πάρει περισσότερα ρίσκα, πιέζοντας ψηλά αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά και στο φινάλε του ημιχρόνου ο Χάαλαντ έριξε τη χαριστική βολή. Μετά από κόρνερ του Γκρίλις, ο Ντίας πήρε την κεφαλιά σημαδεύοντας στο δοκάρι, η μπάλα έσκασε στη γραμμή και ο Χάαλαντ την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα για το 3-0 των «πολιτών».

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να είχαν αρκετά παράπονα τόσο για το πέναλτι που δόθηκε υπέρ της Σίτι όσο και για τη μη τιμωρία του Έντερσον στο 36’ ο οποίος βγήκε από την περιοχή και ανέτρεψε τον Λάιμερ εκτός περιοχής όμως δεν πήρε κάρτα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με γκολ της Σίτι. Στο 49’ ο Γκρίλις έκανε γύρισμα προς το ημικύκλιο για τον Γκιντογάν ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Χάαλαντ έκανε καρέ τερμάτων «γράφοντας» το 5-0 στο παιχνίδι. Μετά από κόρνερ, ο Μπλάσβιτς απέκρουσε το σουτ του Νορβηγού, εν συνεχεία ο γκολκίπερ της Λειψίας είπε «όχι» και σε προσπάθεια του Ακάντζι αλλά ο Χάαλαντ με νέα προσπάθεια έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο σούπερ σταρ της Σίτι ήταν απλά ασταμάτητος και στο 57’ πέτυχε και πέμπτο γκολ με βολίδα εντός περιοχής για το 6-0! Έγινε έτσι ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που πετυχαίνει πέντε γκολ σ’ ένα ματς μετά τους Λουίς Αντριάνο και Λιονέλ Μέσι.

Ποιος ξέρει τι άλλα ρεκόρ θα έσπαγε ο 22χρονος αν δε γίνονταν αλλαγή από τον Γκουαρδιόλα στο 62’! Ο Νορβηγός γνώρισε καθολική αποθέωση κατά την αποχώρηση του, με τον ίδιο να ανταποδίδει το χειροκρότημα.

Διαδικαστικά τα εναπομείναντα λεπτά, με την Σίτι να κατεβάζει ταχύτητα αλλά να πετυχαίνει το… κερασάκι στις καθυστερήσεις, με αριστουργηματικό πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής. Η Σίτι πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά με συνολικό σκορ 8-1, υποχρεώνοντας την Λειψία σε μια από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας της.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Στόουνς (64’ Σέρχιο Γκόμεθ), Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Ακέ – Ρόδρι (64’ Φίλιπς) – Μπερνάρντο Σίλβα, Γκιντογκάν (55’ Μαχρέζ), Ντε Μπρόινε, Γκρίλις (55’ Φόντεν) – Χάαλαντ (63’ Άλβαρες).

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιχ – Χένριχς (80’ Κλόστερμαν), Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Ράουμ – Λάιμερ, Χαϊντάρα (63’ Σιμακάν) – Σόμποσλαϊ (72’ Ντάνι Όλμο), Φόσμπεργκ (63’ Αντρέ Σίλβα), Καμπλ – Βέρνερ (62’ Πόουλσεν).