Βασιλεία – Φιορεντίνα 1-3: Στον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ με γκολ στο 120+9’ οι «βιόλα» (video)

19/5/2023 00:43
Με γκολ του Μπάρακ στο 120+9’ (!) η Φιορεντίνα κέρδισε με 3-1 την Βασιλεία στην Ελβετία, ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 του πρώτου αγώνα στην Φλωρεντίνα και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Γουέστ Χαμ.

Στην επιστροφή της στην Ευρώπη μετά από μία πενταετία, η Φιορεντίνα θα δώσει το «παρών» σε ευρωπαϊκό τελικό. Οι «βιόλα» κέρδισαν με 2-1 την Βασιλεία στο «Ζανκτ Γιάκομπς Παρκ», ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλαν το ματς στην παράταση, εκεί όπου το γκολ του Μπάρακ στο 120+9’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και χάρισε στους Ιταλούς την πρόκριση για τον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ.

Η ιταλική ομάδα θα γίνει έτσι η πρώτη που θα αγωνιστεί σε τέσσερις διαφορετικούς ευρωπαϊκούς τελικούς. Κι αυτό διότι έχει αγωνιστεί στο παρελθόν στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών (σ.σ. πρόδρομο του Τσάμπιονς Λιγκ) τη σεζόν 1956-57, στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων (1960-61, 1961-62) και στον τελικό του Κυπέλλου UEFA (1989-90).

Έκλεισε τους χώρους η Βασιλεία αλλά πληγώθηκε από στατική φάση

Η Βασιλεία είχε σκορ πρόκρισης μετά το «διπλό» στην Φλωρεντία (2-1) και τα πήγε εξαιρετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς την εστία της. Η γηπεδούχος ομάδα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο πρώτο ημίωρο αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ταχύτητα του Εντιογέ στις αντεπιθέσεις. Οι «βιόλα» έγιναν για πρώτη φορά απειλητικοί στο 31’ με κεφαλιά του Γκονσάλες που πέρασε λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά ο Μποναβεντούρα νικήθηκε από τον Χιτς ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Απ' αυτό προέκυψε το γκολ των φιλοξενούμενων στο 32' με τον αμαρκάριστο Φερνάντες να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά στη μικρή περιοχή, «γράφοντας» το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Απάντησαν με το... καλησπέρα οι Ελβετοί αλλά δεν άντεξαν την πίεση

Οι Ελβετοί δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος. Στο 54’ ο Πελμάντ εκτέλεσε με γέμισμα το φάουλ για τον Αμντουνί, αυτός «τσίμπησε» υπέροχα την μπάλα από τον Ιγκορ και εκτέλεσε τον Τερατσιάνο για το 1-1. Ήταν το 6ο γκολ του Ελβετού στα 7 τελευταία στα νοκ-άουτ του Κόνφερενς Λιγκ!

Η Φιορεντίνα καλούνταν να ξεκινήσει ξανά από την αρχή, ψάχνοντας το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Η ομάδα του Ιταλιάνο είχε την υπεροχή και βρήκε το δεύτερο τέρμα στο 72’ ξανά με τον Γκονσάλες. Μετά από σέντρα του Ντοντό, η άμυνα της Βασιλείας δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά και ο Φερνάντες με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ανώτεροι οι «βιόλα», λυτρώθηκαν στο φινάλε της παράτασης με «χρυσή» αλλαγή

Το μομέντουμ άνηκε στους Ιταλούς οι οποίοι δε στάθηκαν στο υπέρ τους 2-1 και κυνηγούσαν ένα τρίτο γκολ για να πάρουν την πρόκριση. Αυτό θα μπορούσε να έρθει στο 80’ με σκαστή κεφαλιά του ΜΙλένκοβιτς που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο ως το φινάλε κι όλα κρίθηκαν στην παράταση.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στον έξτρα χρόνο, με την Φιορεντίνα να ήταν αυτή που πίεζε για το γκολ έχοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες στο δίλεπτο 94’-95’ αλλά ο Χιτς με δύο μεγάλες επεμβάσεις σε κεφαλιά του Γιόβιτς και σουτ του Γκονσάλες, κράτησε το 2-1.

Στο 109’ ακολούθησε πολύ μεγάλη διακοπή λόγω προβλήματος υγείας οπαδού στην εξέδρα της Φιορεντίνα με αποτέλεσμα να σπεύσουν οι πρώτες βοήθειες. Αυτός ήταν κι ο λόγος που δόθηκαν αρκετά λεπτά καθυστερήσεων, από τα οποία επωφελήθηκαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 120+3’ ο Γιόβιτς αστόχησε από θέση βολής, αλλά ευτυχώς για τους Ιταλούς δεν τον μιμήθηκε ο Μπάρακ. Ο Τσέχος πέρασε ως αλλαγή στο 106’ και έμελλε να ήταν αυτός που θα λύτρωνε την ομάδα του σκοράροντας στο 120+9’ έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της Βασιλείας και λάθος απομάκρυνση του Πελμάρ.

Η Βασιλεία βγήκε όλη μπροστά αλλά η Φιορεντίνα αμύνθηκε αποτελεσματικά και στο 120+11' είχε δοκάρι με τον Γιόβιτς, ο οποίος σπατάλησε τρίτη τεράστια ευκαιρία στο παιχνίδι. Το 3-1 όμως ήταν το τελικό σκορ και ένας Τσέχος (Μπάρακ) στέλνει τους Ιταλούς στον τελικό της Πράγας. Είναι ο πρώτος ευρωπαϊκός τελικός της Φιορεντίνα μετά από 33 χρόνια και αυτό του Κυπέλλου UEFA και η ομάδα του Ιταλιάνι θα διεκδικήσει κόντρα στην Γουέστ Χαμ τον δεύτερο ευρωπαϊκό της τίτλο και πρώτο μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1960-61.