Σεβίλλη-Ρόμα 1-1 (4-1 πεν.): Το έκαναν και πάλι οι Ανδαλουσιάνοι, είναι τα αφεντικά του Europa League! (video)

1/6/2023 01:11
Η Σεβίλλη επικράτησε με 4-1 στα πέναλτι της Ρόμα (1-1 κ.δ.) και κατέκτησε για 7η συνολικά του Europa League, μία διοργάνωση που μοιάζει να της ανήκει!

Σε ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι, οι Ανδαλουσιάνοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, είχαν αντίδραση θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν χάσει και το παιχνίδι αλλά έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν σε ακόμη μία κατάκτηση. Από την άλλη οι «τζιαλορόσι» πάλεψαν αρκετά, είχαν ευκαιρίες και δοκάρι στην παράταση αλλά δεν ήταν ψύχραιμοι στη διαδικασία των πέναλτι.

Αυτός είναι και ο πρώτος χαμένος ευρωπαϊκός τελικός για τον Ζοσέ Μουρίνιο και η Ρόμα έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου φυσικά θα αγωνιστεί η Σεβίλλη του χρόνου.

Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν με τον Ντιμπάλα στο 35', ο οποίος ήταν αμφίβολο αν θα ξεκινήσει το παιχνίδι, δεν κλείστηκαν πολύ στην άμυνα τους αλλά η Σεβίλλη στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της.

Στο 55' έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ένα αυτογκόλ του Μαντσίνι, η αναμέτρηση είχε ωραίο ρυθμό με εκατέρωθεν ευκαιρίες αλλά οι Ιταλοί ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά σε δεύτερο τέρμα.

Στην παράταση η κούραση των ομάδων ήταν εμφανής, η Ρόμα ήταν αυτή όμως που έφτασε κοντά στο γκολ όταν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Σμόλινγκ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Ντιμπάλα έκανε τη διαφορά

Η Σεβίλλη ήταν αυτή που στα πρώτα λεπτά φάνηκε πως θέλει να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τη Ρόμα να κλείνει καλά τους χώρους και να ψάχνει κάποια αντεπίθεση για να απειλήσει. Οι παίκτες του Μουρίνιο βέβαια ήταν αυτοί που έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 11', όταν ο Τσέλικ γύρισε ωραία την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Σπινατσόλα βρέθηκε ανενόχλητος αλλά το πλασέ που επιχείρησε έδιωξε ο Μπόνο.

Οι Ανδαλουσιάνοι δυσκολευόντουσαν αρκετά να βρουν χώρους για να δημιουργήσουν, οι «τζιαλορόσι» δεν έπαιζαν όσο αμυντικά θα περίμεναν κάποιοι αλλά πίεζαν ψηλά και προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν το όποιο λάθος. Έτσι στο 35' έκλεψαν την μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Μαντσίνι βρήκε με την μία με ωραία κάθετη πάσα τον Ντιμπάλα και αυτός μέσα από την περιοχή σούταρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ.

Η Σεβίλλη απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 43' όταν ο Φερνάντο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ρουί Πατρίσιο.

Στα τελευταία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Ανδαλουσιάνοι πίεσαν αρκετά και «άγγιξαν» την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, όταν ο Ράκιτιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Πατρίσιο.

Πίεσε αρχικά η Σεβίλλη, ισορρόπησε η Ρόμα και τελικά παράταση

Η Σεβίλλη μπήκε σαφώς πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και στο 52' ο Τέλες βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ . Τρία λεπτά μετά ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το τέρμα όταν ο Νάβας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μαντσίνι στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Ρόμα έψαξε αντίδραση, δεν έδειξε να αποσυντονίζεται και στο 67΄ έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Ο Έιμπραχαμ βρήκε στρωμένη την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε την εναέρια προβολή αλλά ο Μπόνο απέκρουσε σωτήρια. Στη συνέχεια ο Ιμπάνιες βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν τελείως άστοχο.

Το παιχνίδι είχε ακόμα μεγαλύτερη ένταση στο δεύτερο ημίχρονο, τα μαρκαρίσματα διαδέχονταν το ένα το άλλο ενώ στο 76' ο Τέιλορ έδωσε πέναλτι υπέρ της Σεβίλλης το οποίο πήρε πίσω μετά από εξέταση του βίντεο.

Η Ρόμα διαμαρτυρήθηκε έντονα λίγο αργότερα για ένα πέναλτι και στο 84' έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Πελεγκρίνι με ωραία εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μπελότι μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Μπόνο απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα με τον Τέιλορ να δείχνει άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Σεβίλλη ήταν αυτή που κυκλοφορούσε την μπάλα, είχε μία καλή στιγμή με τον Εν-Νεσίρι στο 90+2' ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε κοντά στο γκολ αλλά σε μία τριπλή ευκαιρία δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Τέιλορ στα επόμενα δευτερόλεπτα σφύριξε για τελευταία φορά στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Η κούραση κυριάρχησε στην παράταση, δοκάρι η Ρόμα

Στο πρώτο μέρος της παράτασης οι δύο ομάδες φαινόντουσαν κουρασμένες, η Σεβίλλη ήταν αυτή που κυκλοφορούσε την μπάλα αλλά και πάλι δεν έβρισκε τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Πατρίσιο.

Το μόνο που επικρατούσε στη έξτρα μισάωρο ήταν οι κράμπες και η κούραση των παικτών αλλά στο 120+11' ο Σμόλινγκ λίγο έλειψε να δώσει στην ομάδα του τη νίκη όμως η κεφαλιά του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Ανδαλουσιάνοι ήταν εμφανώς πιο ψύχραιμοι, ευστόχησαν σε όλες τις εκτελέσεις τους, την ώρα που ο Μαντσίνι και ο Ιμπάνιες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.