21+

21+

Μπουντεσλίγκα: Νίκες για Μπάγερν, Ντόρτμουντ, με Κούλη η Λεβερκούζεν

18/4/2015 21:09
Η ήττα της Μπάγερν στην Πορτογαλία δεν επηρέασε τους Βαυαρούς, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα νίκησε με 2-0 στην έδρα της Χόφενχαιμ και ετοιμάζεται για τη ρεβάνς με την Πόρτο στο Μόναχο. Νίκη και για Ντόρτμουντ (3-0 την Πάντερμπορν), 3η με Κούλη η Λεβερκούζεν (4-0 το Ανόβερο).

Επιστροφή στις νίκες για την Μπάγερν. Οι Βαυαροί συνήλθαν από την ήττα με 3-1 στην έδρα της Πόρτο και επικράτησαν με 2-0 της Χοφενχάιμ στη «Ράιν Νέκαρ Αρένα».Η αποδεκατισμένη ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο μέρος, ωστόσο πήρε το προβάδισμα στο 38’ με ωραίο πλασέ του Ρόντε. Στο 47’ ο Λεβαντόφσκι είχε δοκάρι για το 2-0 και το δεύτερο γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ του Μπεκ έπειτα από γύρισμα του Μίλνερ.

Τριάρα η Ντόρτμουντ, τεσσάρα με Κούλη η Λεβερκούζεν

Λίγες ημέρες μετά την είδηση της αποχώρησης του Γιούργκεν Κλοπ, η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-0 την Πάντερμπορν στο Βεστφάλεν, επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες και βρίσκεται προσωρινά στο -3 από την 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι Βεστφαλοί πέτυχαν και τα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από σέντρα του Ομπαμεγιάνγκ, ο Μχιταριάν «έγραψε» το 1-0 στο 46’ και στο 55’ ο Γκαμπονέζος χρίστηκε σκόρερ, νικώντας σε τετ-α-τετ τον Κρούζε.

Το τελικό 3-0 για την ομάδα του Παπασταθόπουλου (έπαιξε σε όλο το ματς) διαμόρφωσε στο 80’ ο Καγκάβα μετά από ασίστ του Μχιταριάν, με την Ντόρτμουντ να ανεβαίνει στην 8η θέση με -3 από την 6η Άουγκσμπουργκ που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Μεγάλη νίκη για την Λεβερκούζεν, η οποία κέρδισε με 4-0 το Ανόβερο στη Μπάι Αρίνα και έπιασε την Γκλάντμπαχ στην 3η θέση με 54 βαθμούς.

Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη της Λεβερκούζεν, η οποία ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Τόπρακ (20’) και Μπραντ (40’). Στο 50’ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος «έγραψε» το 3-0 από κοντά και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 70’ ο Κίσλινγκ.