21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: «Σφράγισε» την πρωτιά η Μπαρτσελόνα

23/11/2017 00:29
Η Μπαρτσελόνα απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την Γιουβέντους στο Τορίνο και εξασφάλισε την πρωτιά του ομίλου. Στο +1 από την Σπόρτινγκ η «Γηραιά Κυρία», που θα επιχειρήσει να «κλειδώσει» την πρόκριση στο Φάληρο.

Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο Τορίνο, με τους Καταλανούς να προκρίνονται ως πρώτοι του ομίλου. Αντίθετα, η «Γηραιά Κυρία» θα κυνηγήσει τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» ώστε να «σφραγίσει» την 2η θέση αντί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.Ο Ερνέστο Βαλβέρδε αποφάσισε να αφήσει εκτός βασικής ενδεκάδας τον Λιονέλ Μέσι, πιθανότατα προκειμένου να του δώσει ανάσες ενόψει του σημαντικού αγώνα με την Βαλένθια στο «Μεστάγια».

Μόλις στο 2’ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το σουτ του Ντάγκλας Κόστα από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 22’ η Μπαρτσελόνα είχε δοκάρι με φάουλ του Ράκιτιτς. Μάλιστα στη συνέχεια της φάσης ο Παουλίνιο δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Η τελευταία σημαντική φάση στο πρώτο μέρος ήρθε στο 43’ όταν ο Ντιμπάλα μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Βαλβέρδε έριξε στο ματς τον Μέσι και στο 64’ ο Αργεντινός «άγγιξε» το γκολ με απευθείας φάουλ. Πέντε λεπτά μετά ο Ντιν βρέθηκε απέναντι από τον Μπουφόν αλλά προτίμησε να δώσει πάσα, καταστρέφοντας τη φάση. Στις καθυστερήσεις ο Τερ Στέγκεν πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε βολίδα του Ντιμπάλα, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε και τους «μπλαουγκράνα» να προκρίνονται στους «16».