21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Ο Ινσίνιε «ξέρανε» την Λίβερπουλ στο 90’

4/10/2018 00:04
Με γκολ του Ινσίνιε στο 90’ η Νάπολι κέρδισε με 1-0 την Λίβερπουλ στο «Σαν Πάολο» και πήρε την 1η θέση στον όμιλο της. Αποχώρησε με τραυματισμό στη μέση ο Κεϊτά.

Σπουδαία νίκη στη μάχη για την πρόκριση στους «16» πήρε η Νάπολι, η οποία επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ στο «Σαν Πάολο». Οι «παρτενοπέι» είχαν δοκάρι και σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν, κάτι που εν τέλει έγινε στο 90’ με γκολ του Ινσίνιε.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και στο 11’ είχε την πρώτη καλή στιγμή με διαγώνιο σουτ του Ινσίνιε που πέρασε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κεϊτά αποχώρησε με πιθανό σοβαρό τραυματισμό στη μέση και έδωσε τη θέση του στον Χέντερσον.Οι «κόκκινοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις στο πρώτο μέρος απέναντι σε μια διαβασμένη Νάπολι, η οποία στο 33’ είχε νέα καλή στιγμή με σουτ του Μίλικ, αλλά ο Άλισον αντέδρασε σωστά. Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ είχε δουλειά και στο δεύτερο μέρος, αφού στο 50’ είπε «όχι» σε νέο σουτ του Μίλικ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 56’ ο Φαν Ντάικ έκοψε σωτήρια προ του Ινσίνιε.

Η Λίβερπουλ δεν μπορούσε να φανεί απειλητική και στο 75’ χρειάστηκε την επέμβαση του Γκόμεζ στη γραμμή σε διαγώνιο πλασέ του Καγιεχόν για να κρατήσει το μηδέν. Επτά λεπτά μετά (82’) ο Μέρτενς έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι αλλά στο 90’, ο Καγιεχόν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ινσίνιε με προβολή σε κενή εστία (τον έχασε ο Γκόμεζ) διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Ενδεικτικό ότι η Λίβερπουλ δεν έκανε σουτ εντός εστίας, κάτι που είχε να γίνει στο Τσάμπιονς Λιγκ από το 2006 (απέναντι στην Μπενφίκα).