21+

21+

Σέριε Α: Η Γιουβέντους «άλωσε» το «Σαν Σίρο»

12/11/2018 00:19
Με γκολ των Μάντζουκιτς και Ρονάλντο, η Γιουβέντους κέρδισε με 2-0 την Μίλαν στο «Σαν Σίρο» και διατηρήθηκε στο +6 από την Νάπολι. Μοιραίος ο πρώην «μπιανκονέρο» Ιγκουαΐν, που είχε χαμένο πέναλτι και αποβλήθηκε στο φινάλε.

Η Γιουβέντους ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του «Σαν Σίρο» με αντίπαλο την Μίλαν. Με δύο γκολ στην αρχή και το φινάλε του αγώνα, η «Γηραιά Κυρία» πήρε τη νίκη με 2-1 και διατηρήθηκε στο +6 από την 2η Νάπολι, την ώρα που οι «ροσονέρι» βρέθηκαν εκτός τετράδας.Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο παρατάχτηκε με πολλές απουσίες και σαν να μην έφτανε αυτό, είδε την Γιουβέντους να προηγείται στο 8ο λεπτό. Ο Αλεξ Σάντρο έκανε τη σέντρα και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά «έγραψε» το 0-1. Η Μίλαν θα μπορούσε να απαντήσει στο 41’ όμως ο Ιγκουαΐν δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέζνι από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Γιουβέντους είχε δοκάρι με απευθείας φάουλ του Ντιμπάλα (57’), απείλησε ξανά με τον Ρονάλντο (63’) και «καθάρισε» το ματς στο 81’. Ο Κανσέλο έκανε τη σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Ντοναρούμα απέκρουσε αλλά ο Ρονάλντο βρέθηκε σε καίρια θέση και έκανε το 0-2. Στο 84’ ο Ιγκουαΐν είδε ανύπαρκτη κίτρινη και «ξέσπασε» στον διαιτητή με αποτέλεσμα να αποβληθεί με δεύτερη για διαμαρτυρία. Έτσι θα χάσει το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την Λάτσιο.

Νωρίτερα, η Ίντερ γνώρισε διασυρμό με 4-1 από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο και υποχώρησε στην 3η θέση με -3 από την 2η Νάπολι και στο -9 πλέον από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Μια θέση πιο κάτω βρίσκεται η Λάτσιο, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Σασουόλο εκτός έδρας. Από την άλλη, η Ρόμα ισοπέδωσε με 4-1 την Σαμπντόρια στο «Ολίμπικο» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, όντας στο -3 από την τετράδα.