21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Και στο τέλος προκρίνονται οι... Άγγλοι!

9/5/2019 00:09
Και όμως δεν τα είχαμε δει όλα! Μετά την επική πρόκριση της Λίβερπουλ επί της Μπαρτσελόνα, μια άλλη αγγλική ομάδα, η Τότεναμ έφερε και αυτή τα πάνω κάτω! Τι και αν ο Άγιαξ προηγήθηκε με 2-0 στο 33’ έχοντας και το υπέρ του 1-0 από το πρώτο αγώνα; Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο έκανε την επική ανατροπή (3-2) μέσα στο Άμστερνταμ, με τον Λούκας Μόουρα να σκοράρει το γκολ της πρόκρισης στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων

Αν και έχανε με 2-0 στο ημίχρονο, η Τότεναμ έκανε την επική ανατροπή (3-2) με χατ-τρικ του Λούκας και buzzer-beater στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ στον πρώτο αγγλικό εμφύλιο μετά το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι το 2008 στη Μόσχα.Ο Άγιαξ προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Ντε Λιχτ, όμως η Τότεναμ δεν πτοήθηκε και στο επόμενο λεπτό είχε δοκάρι με σουτ του Σον. Ακολούθησαν δύο νέες καλές στιγμές με προσπάθειες των Σον (23’) και Έρικσεν (24’), ενώ η απάντηση του Άγιαξ ήρθε στο 30’ με σουτ του Τάντιτς, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, αφού στο 35’ ο Σέρβος έδωσε εξαιρετική πάσα στον Ζιγιές και αυτός με όμορφο τελείωμα έκανε το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με την Τότεναμ να ήθελε τρία γκολ για να πάρει αυτή την πρόκριση.

Οι Λονδρέζοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και στο δεύτερο μέρος μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν ως το τέλος. Στο 53’ είχαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, με τον Ονάνα να επεμβαίνει εκπληκτικά στο κοντινό σουτ του Ντέλε Άλι. Ωστόσο, στο 55’ ο Λούκας Μόουρα συνεργάστηκε με τον Ντέλε Άλι και με αριστερό πλασέ μείωσε σε 2-1. Ο Βραζιλιάνος δεν έμεινε εκεί, αφού στο 59’ βρήκε ξανά δίχτυα από κοντά ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Άγιαξ.

Ο «Αίαντας» έβγαλε αντίδραση και είχε τρεις σημαντικές στιγμές για το 3-2. Στο 63’ το σουτ του Ζιγιές πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, στο 71’ ο Γιορίς απέκρουσε τη σέντρα-σουτ του Ντε Λιχτ, ενώ στο 79’ ο Ζιγιές επιχείρησε νέο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Τότεναμ κέρδισε μέτρα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για το 2-3. Στο 87’ ο Βερτόγχεν σημάδεψε το δοκάρι από την μικρή περιοχή ενώ στο 88’ το σουτ του Σον πέρασε ελάχιστα άουτ

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό θρίλερ, με τον Άγιαξ να απαντά στις ευκαιρίες στο 90+3’ με σουτ του Ζιγιές, το οποίο «έβγαλε» ο Γιορίς. Όλα έδειχναν ότι οι Ολλανδοί θα έπαιρναν τελικά την πρόκριση, ωστόσο στο 90+5’ ο Λούκας Μόουρα με ένα εκπληκτικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-3. Η Άμστερνταμ Αρίνα «πάγωσε» και η Τότεναμ με μια επική ανατροπή, προκρίθηκε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Έγινε έτσι η 40η διαφορετική φιναλίστ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και θα παίξει με την Λίβερπουλ, στο 3ο αγγλικό εμφύλιο στην ιστορία των ευρωπαϊκών Κυπέλλων και δεύτερο για το Τσάμπιονς Λιγκ