21+

21+

Roland Garros: «Λύγισε» ο συγκλονιστικός Τσιτσιπάς απέναντι στον βιονικό Τζόκοβιτς (video)

9/10/2020 23:41
Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το τεράστιο comeback στο ημιτελικό του Roland Garros απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς επιστρέφοντας από 0-2 σετ, αλλά στο 5ο σετ έμεινε από δυνάμεις κι ο βιονικός Σέρβος πήρε την πρόκριση στον τελικό με 3-2 σετ (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ.

Σ’ ένα συναρπαστικό ημιτελικό που διήρκησε σχεδόν 4 ώρες (3:54), ο Στέφανος Τσιτσιπάς κοίταξε στα μάτια τον Νόβακ Τζόβοβιτς επιστρέφοντας από το 0-2 στο 2-2, σώζοντας μάλιστα και match point, αλλά εν τέλει έχασε με 3-2 από το Νο1 του κόσμου, που «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό του Roland Garros. Εκεί θα αντιμετωπίσει για 56η φορά στην καριέρα του τον Ράφα Ναδάλ (11/10, 16:00) για τον Major τίτλο.Ο Τζόκοβιτς πατούσε σχεδόν καλύτερα για σχεδόν τρία σετ, μην επιτρέποντας στον Τσιτσιπά να του «σπάσει» το σερβίς του. Ο Νόλε πήρε τα πρώτα δύο σετ με 6-3, 6-2, έχοντα 3/4 μπρέικ πόιντ έναντι 0/7 του Στέφανου, ο οποίος στο δεύτερο σετ έχασε σχεδόν μέσα από τα χέρια του δύο δικά του game (από 40-0), δείχνοντας να χάνει τη συγκέντρωση του.

Στο 3ο σετ ο Τσιτσιπάς ανέβασε στροφές, ωστόσο ο Νόλε με μπρέικ έκανε το 5-4 και σέρβιρε για το ματς. Ο Σέρβος «έσβησε» το 9ο μπρέικ πόιντ του Έλληνα τενίστα, ο οποίος όμως στη συνέχεια «έσβησε» ματς πόιντ κι έφτασε πάλι σε μπρέικ. Ο Τζόκοβιτς «έσβησε» και 10ο μπρέικ (0/10) αλλά ο Τσιτσιπάς με την 11η προσπάθεια ισοφάρισε σε 5-5. Στη συνέχεια πήρε άλλα δύο σερί γκέιμ (7-5) και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Τσιτσιπάς μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία και προηγήθηκε με 2-0 game, ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε άμεσα σε 2-2 κι είχε πολλές ευκαιρίες για να «σπάσει» το σερβίς του Στέφανου, ο οποίος όμως «έσβησε» συνολικά 10 μπρέικ πόιντ στο σετ κι εν τέλει επικράτησε με 6-4, ισοφαρίζοντας τα σετ σε 2-2.

Το μομέντουμ άνηκε στον Τσιτσιπά, ο οποίος μάλιστα προηγήθηκε με 1-0 στο 5ο σετ, όμως στη συνέχεια μίλησε η κλάση του Τζόκοβιτς. Ο Νόλε έδειχνε να έχει περισσότερες δυνάμεις, γύρισε το σκορ σε 2-1 και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 3-1. Ο Τσιτσιπάς, εμφανώς κουρασμένος, έκανε διπλό λάθος κι έδωσε 2ο μπρεικ στον Σέρβο (4-1), ο οποίος στη συνέχεια πήρε και το 6ο game (5-1) κι απείχε ένα game για τη νίκη. Ο Τσιτσιπάς «έσβησε» 2 match point αλλά ο Τζόκοβιτς έκανε το 6-1 και με 3-2 σετ προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό.

Αντίπαλος του Σέρβου στον τελικό της Κυριακής (16:00, ΕΡΤ) ο Ισπανός Ράφα Ναδάλ, ο οποίος στον πρώτο ημιτελικό νίκησε με 3-0 σετ τον Ντιέγο Σβάρτσμαν, 6-3, 6-3, 7-6(0) και θα διεκδικήσει το 13ο τίτλο του στο Rolland Garros.