21+

21+

Super League Interwetten: Ο ΠΑΣ «ξέρανε» τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα (video)

12/9/2021 21:05
Ο ΠΑΣ Γιάννινα με γκολ του Κόντε στο 86’, εκμεταλλευόμενος την γκάφα του Ζίβκοβιτς, κέρδισε με 1-0 τον κακό ΠΑΟΚ στην Τούμπα και υποχρέωσε τον «Δικέφαλο του Βορρά» σε γκέλα με το… καλημέρα στο πρωτάθλημα.

Πρεμιέρα με το… αριστερό για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλήρωσε τη μεγάλη γκάφα του Ζίβκοβιτς στο 86’ και ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα. Οι Γιαννιώτες, που είναι υπεύθυνοι για το πρώτο «μπαμ» της σεζόν, απειλήθηκαν ελάχιστα από τους Θεσσαλονικείς και ξετύλιξαν το δώρο του Σέρβου γκολκίπερ πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα του αγώνα με τον Κόντε στο 86ο λεπτό.Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά αυτή ήταν φλύαρη, αφού δυσκολεύονταν να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του ΠΑΣ. Ενδεικτικό ότι η πρώτη και μοναδική καλή του ευκαιρία ήρθε στο 23’ από στατική φάση, όταν μετά από εκτέλεση του Μουργκ, ο Σβαμπ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σάλιακας έδιωξε πάνω στη γραμμή. Μάλιστα στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να δεχτεί γκολ καθώς ο ΠΑΣ έφυγε στην αντεπίθεση και είχε σημαντική στιγμή με πλασέ του Σνάιντερ εντός περιοχής, αλλά ο Ζίβκοβιτς κράτησε το 0-0.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους Θεσσαλονικείς να συνέχισαν να ήταν φλύαροι στο παιχνίδι τους. Στο 60’ πάντως είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν αλλά ο Καγκάβα αστόχησε εξ επαφής έξω από τη μικρή περιοχή. Ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τους Μιτρίτσα, Σίντκλεϊ και Άκπομ, παίζοντας από το 74’ με δύο φορ, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα κρατούσε χωρίς προβλήματα το 0-0.

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν έβρισκε τη λύση στην επίθεση, αλλά εν τέλει χάρισε και γκολ στους φιλοξενούμενους. Στο 86’ ο Κρέσπο γύρισε με το κεφάλι στον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος γκολκίπερ βγήκε να διώξει με τα πόδια, αλλά έπιασε… αέρα και ο Κόντε, αφού «τσίμπησε» τη μπάλα, την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα για το 0-1! Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά και οι Ηπειρώτες έφυγαν με μεγάλο «διπλό» στο ντεμπούτο του Μεταξά στον πάγκο τους.