21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: «Βόμβα» από την Κηφισιά και αποκλεισμός του Απόλλωνα (video)

3/11/2021 17:53
Η Κηφισιά έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο της Καισαριανής, στο τελευταίο παιχνίδι της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι τυπικά γηπεδούχοι χάρη σ' ένα γκολ του Καλλέργη στο 89' θριάμβευσαν κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» η οποία αποχαιρέτησε πρόωρα το θεσμό.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα των βορείων προαστείων έγραψε ιστορία, καθώς ποτέ στο παρελθόν δεν είχε φτάσει στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Πλέον το παζλ συμπληρώθηκε και οι ομάδες που θα λάβουν μέρος στον 6ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας είναι οι εξής:Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρης, Παναθηναϊκός, Ιωνικός, Βόλος, Άγιος Νικόλαος, Παναιτωλικός, Λαμία, Λεβαδειακός, ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας, ΟΦΗ, Νίκη Βόλου και Κηφισιά.

Οι αγώνες μέχρι και τα ημιτελικά θα είναι διπλοί, χωρίς να έχουν γίνει ακόμα γνωστές οι ημερομηνίες των αγώνων αλλά και της κλήρωσης.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και πλησίασαν στο γκολ με τον Ματέι στο 13', την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν φάνηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Σ' ένα δεύτερο ημίχρονο χωρίς φάσεις, ο Καλλέργης έριξε... προειδοποιητική βολή στο 81', με τον Βέλχουρστ να αποκρούει.

Οκτώ λεπτά αργότερα όμως ο επιθετικός της Κηφισιάς νίκησε τον έμπειρο γκολκίπερ κι έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Κηφισιά (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης (80' Παπασάββας), Ντοριβάλ, Καλλέργης, Πρίτσας, Τετέι (72' Παυλάκης), Καραγκούνης (61' Κρητικός)

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Βιτλής, Ντεντάκης, Ντομίνγκες (84' Παμλίδης), Μπρούνο Άλβες (46' Κάστρο), Φατιόν (46' Τσιλούλης), Παπαγεωργίου (46' Κραγιόπουλος), Ματέι, Φαν Λα Πάρα, Σαχλί (70' Ιωαννίδης), Ντάουντα.