21+

21+

Αναγέννηση Καρδίτσας: Ιστορική πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου (video)

22/12/2021 17:32
Η Αναγέννηση Καρδίτσας διέλυσε με 5-0 τον Άγιο Νικόλαο και πανηγύρισε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στην 117χρονη ιστορία της.

Ιστορικές στιγμές ζει η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία εξασφάλισε την παρθενική συμμετοχή της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μετά την εμφατική νίκη με 5-0 επί του Αγίου Νικολάου.

Η ΑΣΑ είχε θέσει βάσεις πρόκρισης μετά τη νίκη με 1-0 στην Κρήτη και μετέτρεψε τη ρεβάνς σε θρίαμβο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 18’ με εύστοχο πέναλτι του Πολίτη, ενώ στο 26’ είχαν δοκάρι με σουτ του Πλέγα για να κάνουν δύο τα τέρματα τους.Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε υγιή περίπατο της Αναγέννησης, η οποία έκανε το 2-0 με τον Αθανασιάδη στο 54’, έπειτα από ασίστ του Πολίτη, ενώ οχτώ λεπτά ο τελευταίος έδωσε νέα ασίστ, αυτή την φορά στον Πλέγα, ο οποίος με ωραίο πλασέ «έγραψε» το 3-0. Στο 68' ο Κοτσώνης εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Μπένκο μετά από εκτέλεση φάουλ και ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ στο 70’ ο Πλέγας έκανε δύο τα τέρματα του, σκοράροντας από κοντά μετά από τραγικό λάθος των φιλοξενούμενων για το 5-0.

Αμέσως μετά το γκολ, ο σκόρερ των Θεσσαλών απευθύνθηκε προς τον Κίτο, με τον αμυντικό της ομάδας του Λασιθίου να απαντά με γροθιά. Έτσι, ο Πλέγας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Κίτος δέχθηκε απευθείας κόκκινη!

Διαδικαστικά τα εναπομείναντα λεπτά, με το 5-0 να μένει ως το φινάλε και την Αναγέννηση Καρδίτσας να παίρνει με θριαμβευτικό τρόπο την ιστορική πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου.

Υπενθυμίζεται πως στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε κατά σειρά τις Βέροια (0-0 κ.δ., 1-0 παρ., εκτός), Αλμωπό Αριδαίας (0-0, 1-1 παρ., 2-0 πεν., εντός) και Καλλιθέα (0-0, 5-4 πεν., εντός).