21+

21+

Τσιτσιπάς-Μεντβέντεφ 1-3: Λύγισε απέναντι στον «κακό του δαίμονα» ο Στέφανος

28/1/2022 13:27
Ο Ντανίλ Μεντβεντεφ επικράτησε με 3-1 (7-6,4-6,6-4,6-1) του Στέφανου Τσιτσιπά και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Australian Open όπου τον περιμένει ήδη ο Ράφαελ Ναδάλ.

Ο Έλληνας τενίστας «πάλεψε» αρκετά στα πρώτα δύο σετ αλλά δεν είχε καμία απάντηση στο τρομερό σερβίς του Ρώσου συναθλητή του ο οποίος ήταν ανώτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήρε μία δίκαιη νίκη,

Οι δύο τενίστες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, κρατούσαν με σχετική ευκολία τα σερβίς τους έχοντας πολύ καλά χτυπήματα. Στο 9ο γκέιμ ο Μεντβέντεφ έφτασε πολύ κοντά στο break, προηγήθηκε με 40-0 αλλά ο Τσιτσιπάς «έσβησε» συνολικά τέσσερα break points και έκανε το 5-4, βάζοντας μεγαλύτερη πίεση στον αντίπαλο του. Ο Ρώσος τενίστας ισοφάρισε εύκολα αλλά ο Στέφανος πήρε και πάλι το προβάδισμα. Το πρώτο σετ τελικά οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε μπροστά με 4-1, όμως ο Μεντβέντεφ ανέτρεψε την κατάσταση έκανε το 7-6 και μαζί το 1-0.Ο Τσιτσιπάς με το ξεκίνημα του δευτέρου σετ έκανε το break και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα για τη συνέχεια όμως ο Μεντβέντεφ απάντησε με δικό του break στο πέμπτο game και ισοφάρισε σε 3-3. Ο Στέφανος δεν είχε απαντήσεις στα σερβίς του αντιπάλου του όμως το Νο2 της Παγκόσμιας κατάταξης υπέπεσε δύο σερί φορές σε double fault στο ένατο game και έτσι ο Τσιτσιπάς έκανε το 5-4. Κράτησε το σερβίς του στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 1-1.

Η εικόνα στο τρίτο σετ έμεινε ίδια με τον Μεντβέντεφ να είναι φανταστικός στα σερβίς του αλλά τον Τσιτσιπά να κρατάει έστω και με μεγαλύτερη δυσκολία τα δικά του. Τα πράγματα βέβαια άλλαξαν στο δέκατο game όταν ο Ρώσος τενίστας έκανε το break και έτσι πήρε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Μεντβέντεφ μπόρεσε να κάνει σχετικά νωρίς το break, μόλις στο τέταρτο γκειμ και από τη στιγμή που έμοιαζε ανίκητος στο σερβίς του, έδειχνε να φτάνει ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη. Ο Τσιτσιπάς έμοιαζε απογοητευμένος, ο αντίπαλος του έκανε και νέο break στο έκτο γκέιμ και σέρβιρε εύκολα για το 6-4.

Ο Μεντβέντεφ έτσι θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό τον σπουδαίο Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος θα ψάξει το δεύτερο τίτλο του στο Australian Open και το 21ο Grand Slam του συνολικά.