21+

21+

21+

21+

Βαριά ήττα για ΟΦΗ στην Ολλανδία – Νιόπλιας: «Στο πρώτο μέρος καταργήσαμε όλες τις αρχές του ποδοσφαίρου» (video)

29/7/2022 23:44
Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε πολύ κακός για ένα ημίχρονο και γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο τελευταίο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. «Καταργήσαμε όλες τις αρχές του ποδοσφαίρου» δήλωσε ο τεχνικός του Νιόπλιας για την εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου.

Τρεις μέρες μετά τη φιλική νίκη επί της Φίτεσε (2-1), ο ΟΦΗ γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς, προβληματίζοντας με την ανασταλτική του εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη καλή στιγμή με σουτ στην κίνηση του Ντιουσέ (1’) αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ έκανε σωτήρια επέμβαση. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Ηρακλείου, η οποία υπέπεσε σε τραγικά λάθη στα μετόπισθεν. Ένα τραγικό κοντρόλ του Βάις επέτρεψε στον Στόκερς να «γράψει» το 1-0 στο 11’, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Λίμπεργκ πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας των Κρητικών και έκανε δύο τα τέρματα των Ολλανδών. Το 3-0 ήρθε στο 32’ από τον Φοντάν ο οποίος έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ και εκτόξευσε το δείκτη του σκορ. Τα λάθη στην άμυνα του ΟΦΗ συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον ξεχασμένο Κάουπερς να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά για το 4-0.

Από εκείνο το σημείο ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει, απείλησε με τρία σουτ του Νέιρα (61’, 64’, 65’) και στο 71’ ο άσος των Κρητικών σκόραρε με πλασέ από κοντά με τη φάση να ξεκινά από κλέψιμο απόρροια της πίεσης ψηλά που ασκούσαν οι παίκτες του Νιόπλια. Το 4-1 ήταν και το τελικό σκορ, με τους Κρητικούς να καλούνται να διορθώσουν τα ανασταλτικά τους προβλήματα εν όψει της συνέχειας.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Διαμαντής, Βάις, Στάικος, Ντιουσέ, Τοράλ, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης, Φαν Ντούινεν.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι: Πασαλίδης, Καμάου, Νέιρα, Μεγιάδο, Πομπί (υπό δοκιμή) και Αποστολάκης.

Μετά το παιχνίδι, ο Νιόπλιας δήλωσε μεταξύ άλλων: «Δεν πρέπει να κρατάμε μόνο τα καλά αλλά να κρατάμε και τα κακά. Το πρώτο μας ημίχρονο θα το χαρακτήριζα παιδικό. Όπως τα παιδιά που τους πετάς τη μπάλα και λένε τι ωραία η μπάλα. Καταργήσαμε όλες τις αρχές του ποδοσφαίρου. Δεν παίζαμε άμυνα, δεν παίζαμε επίθεση, δεν παίζαμε τίποτα. Ίσως ήταν η τελευταία ημέρα και όλοι έχουν το μυαλό στην επιστροφή, είμαστε κουρασμένοι. Όταν είμαστε σε τέτοια κατάσταση πρέπει να λειτουργούμε επαγγελματικά και όχι παιδικά Στο δεύτερο ημίχρονο πράγματι παίξαμε πάρα πολύ καλά, το σκορ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό. Αλλά δεν μπορούμε να βλέπουμε μόνο τη μία πλευρά. Πρέπει να βλέπουμε τη γενική εικόνα της ομάδας μας».