«Ασημένιος» ο Καραλής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
5/3/2023 19:54
Ο Εμμανουήλ Καραλής κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε διεθνή διοργάνωση καθώς ήταν δεύτερος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης.

«Πετώντας» πάνω από τα 5,80 μ. ο Καραλής βρέθηκε στην 2η θέση της Ευρώπης και κοιτώντας πλέον ακόμα πιο ψηλά αφού στις λεπτομέρειες χάθηκε το χρυσό, μιας και η πρώτη από τις τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,85 μ. φάνηκε να του χαλάει το μομέντουμ, μιας και για λίγο δεν πέρασε το συγκεκριμένο ύψος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που ήταν στην 4η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ξεκίνησε τον αγώνα του με επιτυχές άλμα στα 5,40 ενώ πέρασε με την δεύτερη προσπάθεια πάνω από τα 5,60 καιμε την πρώτη από τα 5,70 και τα 5,80.

Ο Ελληνας πρωταθλητής άγγιξε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (5.86), ενώ οι τέσσερις πρώτοι αθλητές πήδηξαν 5.80μ., με τα μετάλλια να κρίνονται στις άκυρες προσπάθειες που είχαν.