21+

21+

21+

21+

Μουζέτι-Τσιτσιπάς 1-2: Αφεντικό ο Στέφανος, στον τελικό του Barcelona Open (vid)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
22/4/2023 17:38
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-3) του Λορέντζο Μουζέτι και έτσι πήρε την πρόκριση στον τελικό του Barcelona Open όπου θα βρεθεί για τρίτη φορά στην καριέρα του.

Ο Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε ήταν ανώτερος στο πρώτο σετ, έκανε τρία break συνολικά και έδειξε από την αρχή πως θέλει να πάρει μία άνετη νίκη.

Το δεύτερο σετ είχε περισσότερες συγκινήσεις και εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Τσιτσιπά να βρίσκεται πίσω με 2-0 αλλά να βγάζει αντίδραση και να φτάνει ακόμα και σε match point. Κάπου εκεί ο Μουζέτι αντέδρασε και μάλιστα κατάφερε να πάρει και το σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1.Στο τρίτο και τελευταίο σετ ωστόσο το Νο.5 στον κόσμο δεν άφησε κανέναν περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του, με δύο break έφερε το σκορ στο 4-0 και έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση. Ο Τσιτσιπάς μπορεί να «έχασε» το σερβίς του στη συνέχεια και να είδε τον αντίπαλο του να μειώνει όμως δεν ανησύχησε και έφτασε έτσι στη νίκη.

Έτσι πλέον θα διεκδικήσει για πρώτη φορά τον τίτλο στο συγκεκριμένο τουρνουά καθώς τις άλλες δύο φορές (2018,2021) είχε ηττηθεί από τον Ραφαέλ Ναδάλ. Το μόνο που μένει είναι να μάθει τον αντίπαλο του που θα είναι ένας εκ των Αλκαράθ και Έβανς.