21+

21+

21+

21+

Καρμπάγιες Μπαένα - Τσιτσιπάς 0-3: Σαν... σίφουνας ο Στέφανος προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
31/5/2023 14:26
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ (6-3, 7-6 (7-4), 6-2) του Ισπανού Ρομπέρτο Καρμπάγιες Μπαένα σε μία αναμέτρηση που διήρκησε 2 ώρες και 1 λεπτά και πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Roland Garros.

Πραγματοποιώντας «μουδιασμένο» ξεκίνημα αλλά ανεβάζοντας στροφές σταδιακά και αφού συνάντησε πραγματικές δυσκολίες μόνο στο 2ο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη κόντρα στον Ισπανό Νο. 57 στον κόσμο και συνεχίζει την πορεία του στο Γαλλικό Όπεν.

Ο Καρμπάγιες ήταν που ξεκίνησε στο σερβίς, κάνοντας με σχετική ευκολία το 1-0 στα γκέιμ του πρώτου σετ, με τον Τσιτσιπά να ισοφαρίζει άμεσα μεν, αλλά συναντώντας ιδιαίτερη αντίσταση μεν, καθώς ο Ισπανός έπαιζε με βάθος στην άμυνα και δυσκόλευε τον Έλληνα τενίστα στα χτυπήματά του. Το γρήγορο μπρέικ που πέτυχε αμέσως μετά ο Στέφανος όμως του έδωσε προβάδισμα το οποίος έμελλε να αποδειχθεί καθοριστικό για το σετ, το οποίο έκλεισε με άλλο ένα μπρέικ στο 9ο γκέιμ και με το πρώτο σετ να πηγαίνει σε ελληνικά χέρια.Ο Τσιτσιπάς πάντως είχε μεγάλα «σκαμπανεβάσματα» στο παιχνίδι του και ήταν ασταθής στο σερβίς του, αφήνοντας ελπίδες στον μαχητικό Καρμπάγιες, πως μπορεί να κάνει... ζημιά. Το γεγονός μάλιστα πως ο Έλληνας τενίστας ξεκίνησε με τέσσερα αβίαστα λάθη τοι 2ο σετ έδειχνε πως θα δούμε ντέρμπι και έτσι ήταν, αλλά με έναν ιδιαίτερα ασυνήθιστο τρόπο, αφού ο Τσιτσιπάς κατάφερε μεν να προηγηθεί με 3-1 πραγματοποιώντας μπρέικ στο 4ο γκέιμ, αλλά ακολούθησε σωρεία εκατέρωθεν λαθώ που έφερε άλλα τρία σερί εκατέρωθεν μπρέικ και ο Ισπανός στο τέλος ισοφάρισε σε 4-4.

Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους στη συνέχεια και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο το μίνι μπρέικ του Τσιτσιπά για το 3-1, απαντήθηκε άμεσα από τον Καρμπάγιες, με τον Στέφανο να κάνει εκ νέου μίνι μπρέικ και να «τελειώνει» ψυχολογικά τον αντίπαλό του, ο οποίος λύγισε τελικά 7-4.

Το 2-0 στα σετ δεν μπορούσε πλέον να ανατραπεί, αφού εκτός της ψυχολογίας, άρχισε να κάνει την εμφάνισή της και η κόπωση για τον Καρμπάγιες, που ήδη είχε κάνει υπέρβαση. Την ίδια στιγμή ο Τσιτσιπάς βρέθηκε στο πικ της απόδοσής του στο εν λόγω ματς και στο 3ο σετ έκανε... πάρτι παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 στα γκέιμ, ύστερα από δύο μπρέικ, με τον Ισπανό να μειώνει απλά παίρνοντας δύο γκέιμ, αφού το τελικό 6-2 σήμανε την πρόκριση στον επόμενο γύρο για τον Έλληνας τενίστα.