21+

21+

Σαχτάρ-ΑΕΚ 0-5: Άρεσε πολύ η Ένωση με σούπερ Λιβάι! (video)

13/7/2023 20:01
Η ΑΕΚ επικράτησε με 5-0 της Σαχτάρ Ντόνετσκ σε ένα δυνατό φιλικό που έδωσε στην Ολλανδία και άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις με την εμφάνιση της.

Η ομάδα του Αλμέιδα είχε ξεκάθαρο πλάνο, πίεζε ψηλά και ο Λιβάι Γκαρσία βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα. Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο πέτυχε χατ τρικ, έδειξε την κλάση του στο δεύτερο γκολ, και ήταν αρκετά δραστήριος. Στους πρωταγωνιστές του παιχνιδιού και ο Ζίνι που σκόραρε δύο φορές στα 15 λεπτά που αγωνίστηκε, μόνο αρνητικό σημείο η αποβολή του Άμραμπατ με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση.Η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή διάθεση να πάρει την πρωτοβουλία και να πιέσει την αντίπαλο της. Από ένα κλέψιμο του Βίντα στο 12' μάλιστα ήρθε και το πρώτο γκολ, με τον Λιβάι να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και να την στέλνει στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά όμως η Ένωση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άμραμπατ ο οποίος αντίκρυσε δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση, αρχικά για φάουλ και έπειτα για διαμαρτυρία. Η Σαχτάρ προσπάθησε να πάρει μέτρα όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που έχασε άλλη μία καλή ευκαιρία με τον Χατζισαφί στο 24' ενώ στο 28' οι Ουκρανοί έμειναν επίσης με δέκα.

Οι παίκτες του Αλμέιδα έδειχναν σαφώς πιο ορεξάτοι, ο Τσούμπερ «άγγιξε» το δεύτερο γκολ στο 30' και τελικά δέκα λεπτά μετά το πέτυχε ο Λιβάι με υπέροχη προσωπική ενέργεια και τελείωμα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, είχε τον έλεγχο και την κυκλοφορία και αν ήταν πιο ψύχραιμη στην τελική της προσπάθεια θα μπορούσε να βρει και άλλο γκολ. Στο 65' μάλιστα ο Λιβάι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα και με ένα εύκολο πλασέ «έγραψε» το 3-0.

Στη συνέχεια οι αρκετές αλλαγές έριξαν το τέμπο του αγώνα, με την Ένωση βέβαια κρατάει την μπάλα στα πόδια της και να μην αλλάζει το στυλ της. Έτσι στο 83' έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία ο Μαχαίρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ζίνι πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο νεαρός φορ ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και στο 86' πήρε την ασίστ από τον Φαν Βέερτ και με πολύ ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.