21+

21+

21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: Πρόβα τελικού η Λεβερκούζεν, όλα ανοικτά για Μαρσέιγ και Αταλάντα! (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
3/5/2024 00:51
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-0 της Ρόμα στο «Ολίμπικο» κι έκανε ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση της στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, την ώρα που η Μαρσέιγ και η Αταλάντα ήρθαν ισόπαλες 1-1 στη Γαλλία και τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς του Μπέργκαμο.

Ακάθεκτη η Λεβερκούζεν, «φουλάρει» για το τρεμπλ»

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας συνεχίζει να εντυπωσιάζει τη φετινή περίοδο και ούτε η Ρόμα μπόρεσε να ης σταθεί εμπόδιο. Οι «τζαλορόσι» βέβαια είχαν ευκαιρίες, είδαν τον Λουκάκου να σημαδεύει το δοκάρι στο 21' αλλά η «βέρκσελφ» ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 28' όταν ο Γκριμάλντο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βιρτζ για το 1-0. Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό και εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες αλλά και πάλι η Λεβερκούζεν ήταν αυτή που βρήκε το γκολ με ένα τρομερό σουτ του Άντριχ στο 73', με τον Έιμπραχαμ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να κρατήσει «ζωντανή» την ομάδα του.

Πλέον η Ρόμα για να πάρει την πρόκριση δεν θέλει μόνο να γίνει η πρώτη ομάδα που κερδίζει φέτος τη Λεβερκούζεν αλλά να το κάνει και με τρία γκολ διαφορά!

Μοίρασμα σε όλα και τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς

Στο παιχνίδι της Μασσαλίας η Αταλάντα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 11' με δυνατά σουτ του Σκαμάκα μέσα από την περιοχή έπειτα από ωραία ασίστ του Κουπμάινερς αλλά εννιά λεπτά μετά ο Εμπεμπά με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ομπαμεγιάνγκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, το δεύτερο μέρος ήταν σχετικά μοιρασμένο αλλά στο 73' η Μαρσέιγ είχε δοκάρι σε σουτ του Ουναχί, στην καλύτερη της στιγμή στην επανάληψη. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών μάλιστα ο Μίραντσουκ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του έφυγε λίγο έξω και έτσι παρέμεινε το 1-1.

Η Αταλάντα έχει βέβαια τον πρώτο λόγο καθώς στο Μπέργκαμο είναι ακόμα πιο δυνατή, η Μαρσέιγ όμως θα ταξιδέψει στην Ιταλία για να πάρει τη νίκη.