NetBet

21+

Τσιτσιπάς-Αλκαράθ 0-3: Ανέτοιμος μπροστά στον κακό του «δαίμονα» και αποκλεισμός για τον Στέφανο (video)

4/6/2024 23:56
Ο Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε με 3-0 σετ (6-3, 7-6(3), 6-4) του Στέφανου Τσιτσιπά και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Roland Garros όπου θα αντιμετωπίσει τον Γιανίκ Σίνερ.

Ο Ισπανός τενίστας, νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη, για άλλη μία φορά, 6η συνεχόμενη σε ισάριθμες αναμετρήσεις μεταξύ τους, κέρδισε τον Έλληνα πρωταθλητή και είναι σε θέση να διεκδικήσει έναν τίτλο Grand Slam.

Ο Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε όπως ήθελε το παιχνίδι, ανέβασε ρυθμό έπειτα αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή απέναντι σε έναν από τους καλύτερους τενίστες τη δεδομένη στιγμή.Δυνατό ξεκίνημα Αλκαράθ, «ανέβηκε» ο Στέφανος αλλά δεν ήταν αρκετό

Με το «καλημέρα» σας στο παιχνίδι ο Αλκαράθ έκανε το break και πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 2-0, με τον Τσιτσιπά όμως να βρίσκει ρυθμό στο σερβίς του να έχει καλά χτυπήματα και να μένει κοντά στον Ισπανό αντίπαλο του.

Δεν είχε βέβαια απαντήσεις στα σερβίς του νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη και δεν μπορούσε έτσι να πάρει την ψυχολογία που χρειαζόταν. Έτσι στο 9ο game κάποια αβίαστα λάθη του έδωσαν την ευκαιρία στον Αλκαράθ να κάνει το δεύτερο του break στο 1ο σετ και να το κατακτήσει με 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς φαινόταν να έχει χάσει την ψυχραιμία του, συνέχισε με πολλά λάθη στο 2ο game και ο Αλκαράθ έφτασε σε ένα ακόμα εύκολο break. Έπειτα ο Ισπανός κράτησε εύκολα το σερβίς του και με ένα 3-0 απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για να πάρει και το 2ο σετ.

Ο Στέφανος προσπάθησε και πάλι να πάρει τα πάνω του μέσα από τα χτυπήματα του, όσο όμως δεν επέστρεφε τα σερβίς του αντιπάλου δεν μπορούσε να τον απειλήσει. Στο 7ο game ωστόσο ο Έλληνας τενίστας πέτυχε το πρώτο του game στο παιχνίδι και μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του 2ου σετ μειώνοντας σε 4-3 και έπειτα κρατώντας το σερβίς του έστω και δύσκολα έκανε το 4-4.

Ο Αλκαράθ απάντησε με ένα σέρβις love game για το 5-4, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε εκ νέου και εν τέλει οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο tie-break. Εκεί ο Ισπανός έδειξε πιο έτοιμος και με σκορ 7-3 κατέκτησε και το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι κρατώντας τα σερβίς τους έως και το 7ο game εκεί όπου ο Αλκαράθ έκανε το break. Ο Τσιτσιπάς πάλεψε να πάρει ο ίδιος το προβάδισμα αλλά στο break point του Ισπανού υπέπεσε σε διπλό λάθος στο σερβίς του κι έτσι έγινε το 4-3.

Ο Ισπανός τενίστας έπειτα πήρε σαφές προβάδισμα με το 5-3, o Στέφανος μείωσε αλλά στη συνέχεια ο Αλκαράθ σέρβιρε για τη νίκη και την κατέκτησε παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά.