21+

21+

Euroleague: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι (video)

9/10/2020 23:43
Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας 78-71 του Παναθηναϊκού για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι« πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό στην επίθεση για τον Ολυμπιακό από τον οποίο δεν υστέρησε σχεδόν κανείς. Ο ΜακΚίσικ με 10 πόντους και ο Σπανούλης με 9 έδωσαν πολύτιμες βοήθειες από την στιγμή που ο Κώστας Σλούκας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ενώ ταλαιπωρήθηκε και από ένα χτύπημα στην πρώτη περίοδο.Από την πλευρά του «τριφυλλιού» ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος αγωνίστηκε για 38 λεπτά προσπάθησε να καλύψει όποια τρύπα μπορούσε πετυχαίνοντας 14 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Φόστερ με 15.

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έφτασε σε απόσταση τεσσάρων πόντων (58-62) στο 4ο δεκάλεπτο όμως κάπου εκεί δεν κατάφερε να παίξει καλή άμυνα, είχε λάθος επιλογές στην επίθεση και έτσι γνώρισε την πρώτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6 , Όγκαστ 7 , Παπαπέτρου 14 , Κασελάκης 7, Φό στερ 15 , Νέντοβιτς 9 , Σάικς, Γουάιτ 5 , Μήτογλου 2 , Μπεντίλ 1, Σαντ-Ρος 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7 , Σπανούλης 8 , Σλούκας 6 , Μάρτιν 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 9 , Πρίντεζης 17 , Παπανικολάου 3 (3/3 βολές), Τζένκινς 5, Έλις 5 , ΜακΚίσικ 10.